chelmek fanryka baner na strone male

 

„Chełmek Fabryka – miejsce sztuki i tradycji”. Autorski projekt MOKSiR został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury – Interwencje. Edycja 2022. Ogromnie się cieszymy, że w ten sposób uczcimy 90 rocznicę powstania naszej fabryki.
Chełmek Fabryka - ... to to kolejna odsłona cyklu zdarzeń artystycznych, warsztatów, wykładów
i koncertów, których kanwą i inspiracją jest kulturowe dziedzictwo dawnej Polskiej Spółki Obuwia „Bata” oraz nieistniejącego już kombinatu "PZPS Chełmek". Industrialna przeszłość miejscowości, jej związki z postaciami Tomasza i Jana Baty, wydaje się być idealnym miejscem do podejmowania twórczych poszukiwań, interpretacji oraz działań odbudowujących tożsamość mieszkańców. Głównym celem zadania jest ułatwienie dostępu do dóbr kultury możliwie jak najszerszej i licznej grupie osób. Przedsięwzięcia realizowane będą w nietypowych miejscach i przestrzeniach - dawna fabryka, nadbrzeże Przemszy, dworzec kolejowy, robotnicza kolonia, itp. W działania zaangażują się partnerzy oraz wolontariusze, a efektami wspólnej pracy będzie ukazanie walorów lokalnego dziedzictwa oraz wzbogacenie oferty edukacyjno- kulturalnej dla mieszkańców Chełmka i okolic.
W tym roku do programu zgłoszono aż 2591 wniosków (tj. o ok. 60% więcej niż rok wcześniej), Komisja konkursowa do realizacji wybrała 262, w tym nasz “Chełmek Fabryka...”. Jego realizację rozpoczynamy 19 lipca, a kończymy 23 września 2022 roku. Wykonawców i program przedstawimy Państwu już wkrótce. Zapewniamy, że wstęp na wszystkie wydarzenia artystyczne, będzie wolny.
 
chełmek fabryka plakat maly