baner literatura male

 „Przystań poetycka”

Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chełmku zaprasza na spotkanie z literatami
i artystami w symbolicznej przestrzeni rzeki Przemszy, łączącej i dzielącej kulturowe granice Śląska i Małopolski. Poetycką przystanią stanie 23 września 2022 roku o godz. 18.00 siedziba ośrodka przy pl. Kilińskiego 3. Spotkanie będzie klamrą zamykającą cykl wydarzeń powstałych w ramach programu „Chełmek Fabryka – miejsce sztuki i tradycji”. Program łączenia sztuki współczesnej z pierwiastkami tradycji, powstał z inspiracji energią i dziedzictwem miejsca.
Na scenie MOKSiR wystąpią: Małgorzata Oczak – poezja, Ewa Jaros – wizualizacje, Adam Borkowski – poezja, wizualizacje, Paweł Kusiak – poezja, Adam Magdoń – proza.
Wstęp wolny!
Spotkanie realizowane jest w ramach autorskiego projektu MOKSiR pt. "Chełmek Fabryka - miejsce sztuki i tradycji”, który został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury – Interwencje. Edycja 2022.
Małgorzata Oczak
Doktora psychologii, była wykładowczyni Uniwersytetu Jagiellońskiego i SWPS, właścicielka palarni kawy CoffeePro, mama. Autorka poezji i prozy, honorowa członkini Zielonkowskiej Szkoły Poezji, pasjonatka fotografii i sztuk wizualnych, jogini.
Wyróżniona w XXVI Konkursie im. Jacka Bierezina. Publikowała w Helikopterze, Nowej Orgii Myśli, Babińcu Literackim, Salonie Literackim, Wydawnictwiej, Kontencie, EleWatorze, Inter, 8 Arkuszu Odry.
Ewa Jaros
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Własną twórczość otwarcie nazywa
autoterapią. Jej życie, naznaczone chorobą i stanami niepełnosprawności, stało się źródłem i polem analiz, wiwisekcji, poszukiwań. Artystka wyznaje, że „przez ten cały czas towarzyszyła jej sztuka, – jako terapia, rehabilitacja, powrót do życia, sposób na ucieczkę, odpoczynek. Czasem jest to bardziej widoczne, czasem mniej, ale inspiracją wszystkich moich prac była choroba. Nie potrafię już chyba tego oddzielić. Tworzę raczej niekonwencjonalnie – bawię się techniką, często łącząc ze sobą różne media lub wymyślając własne. Używam gipsu, bejcy do drewna, jodyny, ecoliny, spirytusu”.
Paweł Kusiak (ur. 1998)
Autor (i współautor) wierszy, redaktor. Debiutował książką poetycką 'Grypsy proroków' (wydawnictwo papierwdole, 2022). Publikował w wielu pismach (m.in. 'Mały Format', 'Wizje', 'biBLioteka', 8. Arkusz 'Odry') i kilku antologiach (m.in. 'Połów. Poetyckie debiuty 2019', 'Kontent wybrany 2017-2020. Antologia'). Mieszka w krakowskim Podgórzu, pochodzi z Krosna.
Adam Borkowski (ur.1968)
Oświęcimianin, absolwent Państwowego Liceum Plastycznego w Bielsku-Białej. W latach 1988 – 1994 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi na wydziale Grafiki (obecnie Akademia Sztuk pięknych) oraz na Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Obszarem jego twórczej aktywności jest projektowanie graficzne, malarstwo i poezja. Życie, pracę i twórczość związał z Krakowem, Bielskiem – Białą, a ostatnio z Rybnikiem, jednak zawsze sercem i myślami wraca do rodzinnego Oświęcimia.
Adam Magdoń
Pisarz i bloger, z wykształcenia politolog i specjalista od polityki społecznej. Debiutował
w 2011 roku powieścią „Wojny mroku” (horror/literatura wojenna). W roku 2017 ukazała
się powieść „RzeczpostApokaliptyczna Polska”(science-fiction/dystopia/sensacja). Obecnie kończy prace nad kolejną książką. Prowadzi również bloga Wróg Kapitalizmu, na łamach, którego komentuje wydarzenia społeczne i polityczne zachodzące w Polsce oraz na świecie,
a także dzieli się swoimi przemyśleniami na różne tematy. Interesują go polityka i społeczeństwo, na łamach swojej twórczości stara się ukazać wizję ich rozwoju.
 
JOHN LECTER
Krzysztof Żebro.Swoją przygodę z muzyką elektroniczną zaczął 14 lat temu. Szlifując swoja technikę oraz styl, szybko został zauważony przez większe kluby. W 2008 jego pełne energii i pomysłowości sety zostały docenione,co zaowocowało zaproszeniem na event Nature One 2008. Rok 2009 to pierwsze kroki w produkcji własnych utworów. Pierwsze produkcje spotkały się z a-Siasi- który zaproponował współprace z Dirty Stuff Records. Utwór pt. Haniball po trzech dniach sprzedaży na portalu BeatsDigital.com znalazł się na 7 miejscu. Kwintesencją współpracy był album The Howl of Wolf. John Lecter wydał kilkanaście singli w kilku wytwórniach (Orion Rec, Soundwave, Sunface). Jego produkcje naszpikowane były mocnymi technicznymi dźwiękami. Lecter zawiesił swoją karierę muzyczną w 2011 roku. Po 12 latach przerwy, światło dzienne ujrzała jego nowa Ep-ka zatytułowana After Earth wydana przez label STIG REC pochodzący ze stajni BiG House Mamas Rec. W kalendarzu czekają już kolejne produkcje oraz album Defragmentation.

 lecter na plakacie male

 
interwencje