Jesteśmy stowarzyszeniem, które za główny cel swej działalności stawia rozwijanie twórczych postaw i upowszechnianie sztuk pięknych w lokalnym środowisku. W 2010 nasze idee realizowało trzydziestu ośmiu członków i liczne grono sympatyków. Jesteśmy otwarci i życzliwi wobec wszystkich osób wrażliwych na piękno malarstwa, rysunku, rzeźby, poezji i prozy. Gorąco zachęcamy młodzież by starała się być twórcza, wrażliwa i dostrzegała piękno wokół siebie.

członkowie RSTK1 male

członkowie RSTK male

Zestaw katalogów i wydawnictw RSTK



rstk katalog okladka 2021

katalog rstk strona tytulowaKATALOG2019katalog 2018 okładkakatalog 2017 okładkakatalog 2016 okładkakatalog 2015 okładkaKATALOG2014katalog 2013KatalogRSTK 2012KatalogRSTK 2007okladka 2005katalog rstk 2003.01 21katalog rstk 2010 01 21katalog rstk okladka 2008katalog rstk okladka 01 21SKM C28421012012020 0001

 

Członkowie RSTK w Chełmku

Anna Ciepiela – Babińska, Teresa Daniek, Barbara Fraszczyńska, Bolesław Fraszczyński, Jadwiga Folga, Aneta Jamróz–Ziaja,
Joanna Jamróz, Jacek Jeleń, Walentyna Iwanek, Genowefa Koneczna, Wiesław Koneczny, Antoni Korycik, Zbigniew Krawiec,
Barbara Kula, Lidia Kurnik, Jolanta Kućka-Noworyta, Urszula Mayerberg, Barbara Musiał, Ireneusz Musiał,
Karolina Gorczyńska-Jarek, Danuta Nowak, Andżelika Nowak, Józefa Ostrowska, Genowefa Podskalna,
Halina Ptasińska, Aurelia Rudyk, Waldemar Rudyk, Grzegorz Sitek, Danuta Skuczyńska, Leszek Skuczyński, Wiktor Skóra,
Kazimierz Szuszczewicz, Jolanta Trębacz, Zbigniew Trzciński, Barbara Urbańczyk, Wiesława Waliczek, Stanisław Wojtas,
Józef Watychowicz, Zuzanna Watychowicz, Danuta Warzecha, Zbigniew Ziob.

Tworzą kulturę już ponad 20 lat...
W tym roku (2004) przypada 20 rocznica powstania Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury. Zaproszenie ,,Echa Chełmka" na rozmowę z tej okazji przyjął prezes RSTK-Stanisław Najda oraz dwóch zrzeszonych artystów. Mieczysław Matyja-najstarszy stowarzyszony malarz, autor wielu wystaw indywidualnych, przez lata mobilizował i wspierał różnych twórców. Jednym z tych twórców jest Antoni Korycik-pierwszy prezes RSTK. Poprosiliśmy naszych gości, by opowiedzieli o swej 20-letniej działalności. Jak wyglądały początki RSTK, jak działalność się rozwijała? Jak w każdej miejscowości tak i tu byli ludzie, dzięki którym ruch taki się rozwinął. Istniała grupa twórców nie skupionych, amatorska, nieprofesjonalna, działająca na zasadzie kółka zainteresowań, czyli chwalenia się jeden przed drugim i namawiania do tworzenia.

Zaczynali tworzyć w latach 60-tych., ruch zaczął się w Domu Ludowym. Niektórzy z nich już dzisiaj nie żyją - pan Czerw, pan Hagno. Forma zorganizowania nastąpiła w latach stanu wojennego, a wtedy każda powstająca organizacja łącząca ludzi musiała mieć przymiotnik ,,robotnicze". Ponieważ wtedy to nikomu nie przeszkadzało - tak bardzo, jak dzisiaj - więc słowo to stało się przepustką i pozwoliło nam funkcjonować. Ci, którzy w tamtych czasach zdecydowali się na zawiązanie i zorganizowanie tego przedsięwzięcia, nie tylko położyli ,,kamień węgielny", ale musieli całą kopalnię węgla wykopać... Były wówczas w Chełmku zespoły muzyczne, kutura oczywiście rozwiała się, ale w plastyce nic się nie działo.

Czy można zauważyć w 20-letniej historii RSTK okres szczególnej świetności? Tak, to czasy, gdy zawiązało się RSTK, początki. Od 84 roku do 86-87. Odbywały się wtedy naprawdę wielkie imprezy, spotkania Animatorów Kultury. Wszyscy bogowie byli, to naprawdę były wielkie wydarzena.

Największe osiągnięcia RSTK? Plenery rzeźby monumentalnej w latach 80-tych i w zeszłym roku, wystawy w pałacu ,,Pod Baranami", wiele plenerów m.in. w Wiciu, Międzybrodziu, Paczkowie. Wiele było wystaw, prezentacji, konkursów, w których braliśmy udział, nasi artyści zdobywali nagrody i wyróżnienia. Głównym celem stowarzyszenia nie jest jednak zbieranie nagród. Ale otwarcie się na wszystkie możliwe sytuacje plastyczne. Cieszy się to zainteresowaniem, bo twórców, którzy chcą wstąpić do RSTK nie brakuje. Nasza działalność odnosi więc sukces. W zeszłym miesiącu mieliśmy okazję oglądać prace RSTK-owców na wystawie poplenerowej w galerii Epicentrum.

Czym dla artystów jest plener? Ten, który zorganizowaliśmy był potrzebą chwili. Wypadła akurat 20 rocznica powstania RSTK, były Dni Chełmka... Plener jest formą mobilizacji, pewnym wymuszeniem na twórcach, że na ten konkretny dzień, na określony czas mobilizują się i tworzą. Jedni stworzą bardzo dobre rzeczy w tym czasie, inni dobre, a innym po prostu nie pójdzie... Ale chodzi głównie o odwagę, trzeba się pokazać, nawiązać kontakt z innymi ludźmi - a w tym przypadku z ludźmi z całej Polski. To sprawia, że poziom artystyczny się wzbogaca, jedni uczą się od drugich, podpatrują. Plener ma w zasadzie w większym stopniu sens warsztatowy. Ma też to do siebie, że nie odbywa się w ciszy, w zamknięciu, lecz jest otwarty. Na przykład podczas pleneru rzeźbiarskiego, który trwał 10 dni właśnie tu, na przedpolu Ośrodka Kultury. Przychodziło wiele zainteresowanych tym wydarzeniem osób, dzieci z zaciekawieniem oglądały pracę rzeźbiarzy.

Sztuka to ciężka praca? Tworzenie wymaga pracy. Nie wszyscy są dziś na tyle odważni, by tworzyć. Panuje ogólna nieśmiałość często nadrabiana bufonadą, rozrzucaniem koszy po mieście, dewastowaniem sprzętów, a nawet niszczeniem rzeźb. Łatwiej jest poprzewracać rzeźby niż przyjść i coś pomalować, zapytać jak... W zasadzie nikt się nie urodził malarzem. Owszem, są talenty. Ale talenty też trzeba szlifować. Każdy ma talent w jakimś stopniu, jednak musi go rozwijać, pracować nad nim. Tylko przez pracę można do czegoś dojść. Niektórzy dzięki umiejętnościom i pracy wybijają się ponad przeciętność, inni pozostaną rzemieślnikami.
Ilona Witkowska "Echo Chełmka" nr 9/ 2004

Sukcesem zakończyła się kolejna artystyczna i społeczno - kulturalna inicjatywa naszego gminnego środowiska twórców amatorów. Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury w Chełmku skupia i stanowi grono osób twórczych, aktywnych, obdarzonych artystycznym talentem i pasją. Zjednoczenie tylu gorących serc i otwartych postaw stwarza klimat i teren do działań o zasięgu i znaczeniu ogólnopolskim. Pozwólcie Państwo, że obok wartości artystycznych zwrócę uwagę na aspekt krystalizowania się społeczeństwa obywatelskiego. Nieskrępowany i dynamiczny rozwój działalności instytucji pozarządowych, kół, stowarzyszeń jest oznaką powstawania demokratycznego państwa. Służy budowaniu poczucia więzi i tożsamości z naszą ziemią, okolica, gminą.

Andrzej Saternus Burmistrz Chełmka

Można nas znaleźć:

https://www.facebook.com//RSTK

 

******

25 lecie RSTK

Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury z Chełmka obchodzi w tym roku jubileusz 25 – lecia powstania.
Z tej okazji 9 Października 2009 r. w Miejskim Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Chełmku została zorganizowana uroczysta gala, którą swoją obecnością uświetnili: Prezes Krajowego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Warszawie -Paweł Soroka, Prezesi Stowarzyszeń z Jaworzna, Oświęcimia, Będzina, Andrychowa, Tychów oraz Krakowa, Burmistrz Chełmka -Andrzej Saternus, Zastępca Burmistrza Chełmka -Andrzej Skrzypiński, Przewodnicząca Rady Miejskiej - Zofia Urbańczyk oraz członkowie i sympatycy RSTK.


Podczas uroczystości Prezes Paweł Soroka wraz z Burmistrzem Andrzejem Saternusem wręczyli odznaczenia „Zasłużonych dla Kultury Polskiej” nadany przez Ministra Kultury.
Medalami wyróżnieni zostali: Antoni Korycik, Aurelia Rudyk, Józef Pawlik ,Mieczysław Matyja, Stanisław Majda, Wiesław Koneczny.
Następnie Prezes wraz z Burmistrzem wręczyli dyplomy okolicznościowe Waldemarowi Rudykowi, Halinie Ptasińskiej, Elżbiecie Krawczyk, Danucie Nowak, Genowefie Weseckiej, Barbarze Urbańczyk, Zbigniewowi Ziobowi, Kazimierzowi Szuszczewiczowi oraz Ryszardowi Gondkowi.


Burmistrz Andrzej Saternus złożył również życzenia dla wszystkich członków RSTK oraz wręczył na ręce prezes RSTK Teresy Daniek list gratulacyjny, kwiaty oraz pamiątkową statuetkę.
Po części oficjalnej zgromadzeni goście mogli zobaczyć oraz wysłuchać występu muzycznego sióstr Anny, Małgorzaty i Aleksandry Guja oraz podziwiać występ „Młodzieżowego Teatru Ruchu” prowadzonego przez Urszulę Jodłowską – Jeziorowską.


Jubileusz zakończył wernisaż wystawy malarsko-rzeźbiarskiej członków RSTK w Galerii Epicentrum.