AKTUALNY REPERTUAR KINA ILUZJA
GRUDZIEŃ 2024

 

Repertuar Kina iluzja Grudzien 2024 plakat maly


 



animaa net 11 22

Zapraszamy do Kina Iluzja 16 listopada o godz. 17:00 na świętowanie Międzynarodowego Dnia Animacji!
Z tej okazji mamy dla Państwa blok 12 filmów animowanych z różnych zakątków świata wyłonionych drogą konkursu.
W tym roku mija 20 lat od ustanowienia przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Twórców Filmu Animowanego (Association Internationale du Film d’Animation – ASIFA) Międzynarodowego Dnia Animacji. Idea tego globalnego święta zrodziła się na początku XXI wieku dla upamiętnienia pierwszego publicznego pokazu animacji Theatre Optique Emile’a Reynauda, który odbył się 28 października 1892 roku w Grevin Museum w Paryżu. Powszechnie uznaje się to wydarzenie za symboliczny początek historii animacji, a raczej nowożytnej historii animacji. Od 2002 roku MDA jest flagowym wydarzeniem organizowanym na całym świecie przez ASIFA, we współpracy z licznymi organizacjami i festiwalami np. z Festiwalem O!PLA
Początkowo narodowe programy przygotowywane były przez lokalnych przedstawicieli ASIFA. Od mniej więcej 2020 roku proces ten uległ zmianie i obecnie przypomina on format festiwalowy z call for entries, procesem selekcyjnym i w efekcie kuratorskimi programami przygotowywanymi przez lokalnych organizatorów MDA.
Kuratorem programu jest Piotr Kardas (O!PLA).
Wstęp wolny!

Prezentowany blok 12 filmów:
1.Little Nemo / Mały Nemo (USA 1911, 06:15), Winsor McCay
Jeden z pierwszych filmów animowanych w historii, będący adaptacją komiksowego paska z gazety New York Herald autorstwa samego McCay'a. Film w znacznej mierze wypełniają sceny żywego planu (co było typowe dla pierwszych animacji, zwłaszcza w USA), podczas których twórca zakłada się z kolegami, że stworzy ruchomy rysunek, a następnie przystępuje do pracy. Sama animacja pojawia się na koniec.
2. A Lasting Image / Trwały obraz (USA 2022, 03:10), Christine Veras, Kirstin Stevens Schmidt, Ana Villarreal, Scott Huddleston , School of Arts, Technology and Emerging Communication at the University of Texas at Dallas
Młoda Zsuzsi i jej starszy brat Iván zostali oddzieleni od rodziców i zmuszeni do wkroczenia do getta w Budapeszcie. Był 3 grudnia 1944 roku. Żyli codzienną brutalnością i zniszczeniem wszystkiego, co im drogie. To doświadczenie było decydującym momentem w życiu Zsuzsi, rozpoznaniem kolektywnej siły, która mogła ich uratować lub położyć kres temu wszystkiemu.
Animacja jest inspirowana świadectwem ocalałej z Holokaustu dr Zsuzsanny Ozsváth, która opowiada o swoim doświadczeniu w nagranym wywiadzie dla Fundacji Shoah w 1996 roku.
3. An Ostrich Told Me the World is Fake and I Think I Believe It / Struś powiedział mi, że świat jest fałszywy i myślę, że w to wierzę (Australia 2021, 11:18), Lachlan Pendragon, Griffith Film School
Młody pracownik call center odkrywa - z pomocą tajemniczego gadającego strusia - że świat, który go otacza nie jest tym, czym myślał, że jest.
4. Dear me / Droga ja (Indie/India 2021, 03:36), Suchana
Film jest animowanym listem do siebie samej. Jest mieszanką emocjonalnych podróży, które autorka odbywa, aby odnalźć się w chaotycznym świecie.
5. Do Not Feed The Pigeons / Nie karm gołębi (Wielka Brytania/Great Britain 2021, 08:40), Antonin Niclass, The National Film & Television School
Nawet w odludnym, brudnym i nudnym miejscu, takim jak dworzec autobusowy, zawsze można znaleźć odrobinę harmonii...
6. Elevator Alone / Sama winda (Grecja/Greece 2021, 03:38), Anastasia Papadopoulou, University of West Attica
Cztery osoby i czas spędzony w windzie.
7. Lovely Rita / Urocza Rita (Szwajcaria/Switzerland 2022, 04:10), Elena Madrid
Rita, surowa policjantka drogowa, uwielbia kontrolę i porządek w swoim miejscu pracy. Krótka opowieść o stresie, korkach i jak najlepiej to wykorzystać.
8. My crow don't know to fish / Moja wrona nie umie łowić (Indie/India 2021, 05:20), Divakar Si
Inspirowana Jeziorem łabędzim Czajkowskiego historia oparta na niejasnej relacji między wroną a mężczyzną w dystopijnym świecie.
9. Pop N Possum (Australia 2020, 07:20), Christian Staats
W wyniku niedbalstwa opos traci dom i decyduje, że dom pewnego staruszka jest miejscem, w którym chce zamieszkać. Rozpoczyna się realizacja planu...
10. Signs / Znaki (Szwajcaria/Switzerland 2020, 10:40), Dustin Rees
Elektryk wykonuje swoją codzienną rutynę, stawiając znaki w mieście. Idzie przez życie niezauważony i pozbawiony kontaktu ze światem, dopóki nie zorientuje się, na jakie znaki powinien zwracać uwagę.
11. Ten Degrees of Strange / Dziesięć stopni dziwności (USA 2021, 04:29), Lynn Tomlinson
Wideoklip do utworu Roberta Macfarlane'a i Johnny'ego Flynna z albumu "Lost in the Cedar Wood". Czerpiąc inspirację z Eposu o Gilgameszu stara się odpowiedzieć na pytania o relację z naturą w dobie pandemii.
12. Thou Shalt Dance / Będziesz tańczył (Iran 2022, 08:54), Abtin Yaghmaian
W normalny dzień normalny mężczyzna znajduje nienormalne rozwiązanie swojego problemu.
 
 

"IDZIEMY DO KINA"
Warsztaty fotografii poklatkowej
Ferie zimowe 2020

idziemy do kina 03 20

**********

Początki kina w Chełmku sięgają lat 30-tych XX wieku. Czeski przemysłowiec Tomasz Bata budując w naszej miejscowości fabrykę obuwia zadbał by pracownicy i mieszkańcy mogli żyć i pracować w godziwych warunkach – dlatego wybudował kino. Pierwszym po zakończeniu II wojny światowej wyświetlonym filmem był „Kościuszko pod Racławicami”. Do końca lat 80-tych XX wieku kino nosiło nazwę „Pstrowski” na cześć i pamiątkę „przodownika pracy” Wincentego Pstrowskiego.

 

 kino szare 03 21

 

Dużym uznaniem widzów, cieszył się Dyskusyjny Klub Filmowy "Szpilka". Dzięki wielkiemu zaangażowaniu i operatywności Tadeusza Sawki, mieszkańcy Chełmka mogli poznać klasykę światowego kina.

W 1993 roku należący do Południowych Zakładów Przemysłu Skórzanego w Chełmku, obiekt kina został przekazany miastu. Po kilkuletniej przerwie, nowy użytkownik kina Miejski Ośrodek Kultury, wznowił działalność kinotechniczną. Wybrano również nową nazwę „Iluzja”. W czerwcu 1996 roku, rozpoczęły się prace remontowo-modernizacyjne, których szczęśliwe zakończenie nastąpiło w lutym 2006 roku. Po burzliwych dyskusjach i ogłoszonym konkursie, zdecydowano o pozostawieniu nazwy „Iluzja”.

Sala kinowa wyposażona jest w 276 wygodnych, profilowanych foteli. Sala kinowa jest wygłuszona matami bitumicznymi spełniającymi najwyższe standardy akustyczne. Płyty sufitowe gwarantują niwelowanie przydźwięków i szkodliwe dla efektu audio odbijanie fal.

Barco DP2K 8S DP2K 10S Projektor DLP pracujący w rozdzielczości 2K sprzedawany z serwerem Alchemy zabudowanym w projektorze, dedykowany dla sal z ekranem do 10 metrów. Źródłem światła są lampy ksenonowe o małej mocy od1 ,6 KW do 2,2 KW. Lampy w tym zakresie mocy charakteryzują się bardzo dobrą relacja ceny do czasu ich pracy .

Wzmacniacz dźwięku: Dzwięk: aktywny system Dolby Digital Sorround EX - pasmo przenoszenia częstotliwości:20Hz - 20kHz przy mocy 1W - stosunek Sygnał - Szum: >105 dB

Ekran : marki Harkness Hall, Zwijany pod sufit, możliwość sterowania pilotem. Wymiary: długość: 14630mm, wysokość: około 3m

Głośniki na sali : wzdłuż widowni (głośniki efektowe) 16 sztuk, marki JBL + 3 przetworniki niskotonowe za ekranem.

Nasza sala jest również doskonale przygotowana do organizowania koncertów. Nagłośnienie marki JBL gwarantuje wysoką jakość dźwięku. Specjalnie przygotowana scena pomieści nawet kilkunastoosobowe składy. Posiada doskonałe walory akustyczne - gwarantując koncert na najwyższym poziomie.

Rozkład miejsc w kinie:

sala kinowa male