Antoni Chylaszek

Antoni Chylaszek

Urodził się 9 lutego 1923 roku w Bobrku w rodzinie chłopskiej. Jego ojciec, Stanisław, był stolarzem, matka, Aniela, gospodynią domową.
W 1941 roku wraz z kilkorgiem innych osiemnastolatków został wywieziony na roboty do Niemiec. Podczas pobytu w Berlinie nauczył się języka niemieckiego. Doświadczenie wojny wyrobiło w nim niechęć do serialu o czterech pancernych. Wrócił do Polski pod koniec roku 1944. Ponad 40 lat później został przyjęty do Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę Niemiecką.
Jeszcze przed wojną wystawał przed witryną zakładu fotograficznego w Oświęcimiu, jednak aparat kupił prawdopodobnie dopiero w drugiej połowie lat czterdziestych. Wykonywał zdjęcia na ślubach, weselach, różnych innych uroczystościach oraz fotografie dokumentujące Bobrek. Tej pasji poświecił około 40 lat swojego życia. Był samoukiem. Pracował w różnych miejscach i dopiero ostatnie 10 lat, zanim przeszedł na emeryturę, spędził w komórce fotograficznej przy Południowych Zakładach Przemysłu Skórzanego „Chełmek”, jedynym miejscu, gdzie był zatrudniony w charakterze fotografa. Oprócz tego prowadził własną działalność w tym zakresie.
Chyba najbardziej znane z Jego prac to zdjęcia z 7 marca 1971, kiedy ksiądz kardynał Karol Wojtyła konsekrował dzwony „Maryja” i „Józef”, zawieszone w kościele pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w Bobrku. Zdjęciami z tej uroczystości zainteresował się proboszcz parafii w Bobrku w latach 1998-2007, ks. Stanisław Maślanka. Znalazły się w wydanym na rok 2000 kalendarzu wspólnoty parafialnej. Publikowane były także w „Naszym Domu” i „Echu Chełmka”. Znajdują się m.in. w zbiorach skansenu w bobreckich czworakach.
 Antoni Chylaszek zdobył kilka nagród w konkursach „Gazety Krakowskiej”. Do tej pory jego zdjęcia pojawiają się w prasie lokalnej. W roku 2000 kilka fotografii z Bobrka zostało opublikowane w „Žemaičiu žemes”, kwartalniku wydawanym na Litwie. W tym woluminie pojawiło się m.in. zdjęcie Karola Wojtyły z wspomnianej wcześniej uroczystości. Był członkiem Ligi Obrony Kraju i Ligi przyjaciół Żołnierza. Lubił kino, chyba za jeden z jego ulubionych filmów można uznać „Rio Bravo”. Śmiał się, że przed wojną, kiedy był młody, byli dobrze lekarze i dobre były lustra.
 Zmarł 12 kwietnia 1991 roku w szpitalu w Oświęcimiu. Razem z żoną, Janiną, zmarłą w 1999 r., spoczywa na cmentarzu w Bobrku.

Jan Lorek
Konsultacja: Wanda Lorek

Image

Image

Image

Image

 
Created by: Maciek | powered by Joomla