bunkry  Email

Image Akcja wspólnego porządkowania miejsca nowej ekspozycji 


 Przykładowy obraz

 Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chełmku
zaprasza do udziału w obywatelskiej akcji
sprzątania lasu
Kamionka
4 i 5 maja 2017r.
godz. od 10.00 do 17.00

Zapewniamy rękawice, kontener, narzędzia, ciepłą kawę
i miłą atmosferę.
>>plakat<<

>>foto<<

 

Przykładowy obraz
fot. Piotr Tarczyński

 

Wspólnie sprzątamy miejsce powstającej ekspozycji obiektów militarnych
w lesie Kamionka w Chełmku.

 

Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chełmku zaprasza do udziału w obywatelskiej akcji sprzątania lasu Kamionka. W lesie, obok nieczynnego wysypiska śmieci planujemy utworzyć plenerową ekspozycję obiektów militarnych z okresu II wojny światowej. Od kilku miesięcy w ramach programu „Masz Głos”, wspólnie z Gminą Chełmek oraz Nadleśnictwem Chrzanów podejmujemy starania, by osobliwe cmentarzysko dawnych schronów obserwacyjnych „Luftschutz-Splitterschutzzelle” stało się atrakcją turystyczną oraz świadectwem lokalnej historii. Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy zechcą poświęcić choć kilkanaście minut na wspólne sprzątanie w dniach 27 i 28 kwietnia 2017
w godz. od 10.00 do 17.00.
Na miejscu zapewniamy rękawice, narzędzia, kontener, ciepłą kawę i miłą atmosferę.

 

Skąd się wzięły schrony w lesie Kamionka?

Na terenie Chełmka, w lesie obok nieczynnego wysypiska śmieci, od kilkudziesięciu lat spoczywają betonowe cielska schronów. Niemieckie budowle militarne typu „Luftschutz-Splitterschutzzelle” rozmieszczone były w okresie okupacji na terenie fabryki i pobliskiego osiedla. W okresie powojennym z determinacją usuwano je z miejskiego krajobrazu. Ich solidna konstrukcja opierała się próbom kruszenia za pomocą młotów. Naoczni świadkowie twierdzą, że palono w ich wnętrzach ogniska a rozgrzane ściany polewano zimną wodą.
Te zmagania również nie przyniosły rezultatów. Usunięto je dopiero za pomocą dźwigów
i wywieziono do lasu. Do obecnych czasów zachowało się dziewięć obiektów - osiem w lesie obok wspomnianego wysypiska na Kamionce, jeden w lesie „Gruszka”. Schrony zostały wykonane z nakazu okupanta w miejscowym zakładzie betoniarskim rodziny Szymutków. Przeciwlotnicze komórki ochrony przed odłamkami (Luftschutz-Splitterschutzzelle) nie służyły do walki, lecz do schronienia się osób, których służba wymagała przebywania na otwartym terenie podczas nalotów (strażników, kolejarzy, energetyków itd). Poziome szpary w betonowych skorupach nie służyły jako luki strzelnicze, umożliwiały jedynie obserwację terenu.

Projekt realizujemy w ramach ogólnopolskiej akcji „Masz Głos” organizowanej przez Fundację im. Stefana Batorego i partnerów.
Pomysłodawca i koordynator: Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chełmku.
Partnerzy: Nadleśnictwo Chrzanów, Gmina Chełmek, Fundacja im. Stefana Batorego, Fundacja Homo Faber, Klub Miłośników Ziemi Chełmeckiej, MZGK w Chełmku, wolontariusze.
Patron medialny: Tygodnik Ziemi Chrzanowskiej „Przełom”.
Informacje, sugestie, opinie – tel. 601661771  moksir@chelmek.pl  www.moksir.chelmek.pl

Artykuł i fotorelacja Piotra Tarczyńskiego pt. „Bunkry w Chełmku” >>http://petersoon.pl/8-wpisy/134-bunkry-w-chelmku<<

 Przykładowy obraz

 Przykładowy obraz

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Created by: Maciek | powered by Joomla