„Biblioteka ! Tu się dzieje”
Biblioteka Publiczna MOKSIR w Chełmku realizuje projekt „Biblioteka! Tu się dzieje”, który otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
W ramach zadania odbyły się niezwykle ciekawe warsztaty edukacyjne o tematyce drukarskiej pn. „W pracowni mistrza Jana Gutenberga”. Na zajęcia z historią drukarstwa zaprosiliśmy uczniów z placówek oświatowych naszej gminy jak również podopiecznych ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Chełmku i Fundacji im. Brata Alberta Warsztat Terapii Zajęciowej w Chełmku. Podczas warsztatów uczestnicy poznali historię drukarstwa i osiągnięcia Gutenberga. Zobaczyli także jak powstawały pierwsze drukowane książki. Na prasie drukarskiej – wzorowanej na prasie Gutenberga każdy z uczestników warsztatów wydrukował stylowy certyfikat młodego Czeladnika.
W miesiącach maj i czerwiec odbywały się również „Plenerowe rozmowy o książkach”. Odwiedzały nas liczne grupy zarówno dzieci jak i dorosłych w „literackim namiocie” poruszaliśmy różne wątki literackie, czytaliśmy, malowaliśmy i wspólnie rozmawialiśmy.
Miesiąc lipiec okazał się fantastycznym czasem na organizację innowacyjnych wakacyjnych warsztatów łączących sztuki wizualne i literaturę „Książka to też sztuka" poprowadzonych przez Ewę Kokot – edukatorkę sztuki i animatorkę. Warsztaty nawiązywały do jej autorskiej książki "Alfabet sztuki dziecka". Jest on wizualnym abecadłem dla najmłodszych i ich rodziców,ale także zobrazowaniem procesu artystycznego poznawania liter i pojęć sztuki. Publikacja ta powstała bowiem jako efekt wielu lat twórczej pracy z dziećmi w ramach autorskiego programu FUTURE ARTIST. W „Alfabecie…” za każdą literą i słowem stoi obraz. W trakcie warsztatów uczestnicy odnieśli się do wybranych haseł książki. Czym jest barwa, jak powstaje inicjał ? Była zabawa literami i formami plastycznymi. Powstały ekrany z żywymi obrazami, stworzyli również autorskie multiplikacje na bazie wyobraźni i w nawiązaniu do zbiorów światowej sztuki.. Dzięki warsztatom BARWA, INICJAŁ, MULTIPLIKACJA I EKRANOOBRAZ o charakterze familijnym było niezwykle twórczo, a biblioteka stała się niezwykłym miejscem połączenia sztuki i literatury, obrazu ze słowem w pięknym nowatorskim ujęciu.