czarnobiałe zdjęcia postaci z żółtymi napisami Allel

 

Biblioteka Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Chełmku zaprasza na program poetycko- muzyczny „ALLEL” w wykonaniu Barbary Klickiej – teksty, Pauliny Owczarek – saksofon, Ernesta Ogórka – kontrabas. Artyści wystąpią na scenie nowej biblioteki przy Alei Parkowej 16 w poniedziałek 20 września 2021 roku o godz. 18.00. Wstęp wolny.
Wydarzenie realizowane jest w ramach programu „Biblioteka cała na przód” Zostało Dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
W trakcie spotkania Barbara Klicka przeczyta fragmenty swojej najnowszej książki poetyckiej Allel. Interpretacji muzycznej utworów dokona dwójka muzyków Krakow Improvisers Orchestra – Paulina Owczarek (saksofon barytonowy) i Ernest Ogórek (kontrabas).
Allel, to pełen niespożytej werwy i inwencji, nowy tom poetycki Barbary Klickiej. To olbrzymi obraz złożony techniką przemyślnych fragmentów oswajających całość (świat?), przy użyciu perfekcyjnych gier metonimiami i polszczyzny w ulatującym stanie czystym. Klicka jednak nie używa wierszy do oswojenia rzeczywistości. Wręcz przeciwnie, w poezji interesuje ją potencjał nieprzewidywalności i niczym niepowstrzymanej żywiołowości wyrazu.
Barbara Klicka stworzyła i konsekwentnie niekonsekwentnie rozwija nowy głos liryczny, problematyzując jednocześnie samą kategorię głosu literackiego. Można próbować sprowadzić go do pozbawionego uprzedzeń i nieobciążonego retoryczną sztampą zaskakująco świeżego podejścia do materii językowej, zarówno na poziomie leksykalnym, jak i składniowym, a także związanego z tym odświeżonego obrazowania poetyckiego, ale to zbyt daleko idące uproszczenia.
Allel to tom rozpisany w skali emocji sprzęgniętych z formalnie ekspansywnymi i językowo intensywnymi próbami odczarowania kulturowych i społecznych stereotypów poprzez możliwie jak najbardziej radykalne odświeżenie związków między słowami; słowami, które bardzo często zostają uwolnione z frazeologicznego gorsetu, dzięki czemu mogą znaczyć na nowo w nieoczekiwany dla czytelnika sposób. Emocje dominują jednak nawet wówczas, kiedy zostają w nie wplątane tropy ironiczne lub dekonstruktywne, a także kiedy główny motor wiersza zostaje przez Autorkę przestawiony na tryb parodystyczny bądź persyflażowy.
Barbara Klicka – debiutowała jako poetka w 2000 roku, w 2012 wydała książkę same same (Instytut Mikołowski) nominowaną do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. W 2015 ukazała się książka nice (WBPiCAK), za którą otrzymała Silesiusa i Nagrodę Literacką Gdynia. W 2017 napisała poemat sceniczny Elementarz, który w tym samy roku został wystawiony na scenie Teatru Narodowego w Warszawie w reżyserii Piotra Cieplaka. W 2019 zadebiutowała jako prozaiczka powieścią Zdrój (W.A.B.), która została nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia i do Nagrody Conrada. W 2021 roku ukazała się jej nowa książka poetycka allel (Wydawnictwo J). Kuratorka i współtwórczyni wielu przedsięwzięć artystycznych m.in projektu „Nowy Tajny Detektyw”, festiwalu „Podlasie SlowFest” (w latach 2017-19), czy Festiwalu Europejski Poeta Wolności (od 2019 r.). Była redaktorką kwartalnika o żydowskiej literaturze i sztuce „Cwiszn”. Współpracuje z Wydawnictwem Filtry, pisuje felietony do „Dialogu”.
Paulina Owczarek – saksofonistka i improwizatorka. Gra na saksofonie altowym i barytonowym. Zajmuje się głównie muzyką swobodnie improwizowaną i współczesną kameralistyką.
Jest pomysłodawczynią i założycielką Krakow Improvisers Orchestra, w której gra, oraz dyryguje grupą improwizujących muzyków. Współtworzy zespoły: samBar, Morświn i Dust Mite Paradise.
Ernest Ogórek – kontrabasista i basista od lat związany z krakowską sceną muzyki eksperymentalnej. Autor muzyki do spektakli teatralnych, audiobooków. Współtwórca kilkunastoosobowego zespołu zajmującego się improwizacją kolektywną i dyrygowaną – Krakow Improvisers Orchestra.\
POPRAWKAallelSŁOWAMALE