Współpraca jest kluczem do sukcesu, a życzliwość do jego utrzymania.” – John C. Maxwell
Te słowa były mottem spotkania, pełnego wdzięczności, które wyraziliśmy podczas Śniadania Literackiego w Biblioteka Publiczna MOKSiR w Chełmku 28 lutego br. Był to czas podsumowań naszych wspólnych dokonań w roku 2024 w obszarze kultury i promocji czytelnictwa, ale również okazja do wspólnego świętowania.
Wśród zaproszonych gości mieliśmy zaszczyt gościć Panią Wicestarostę Oświęcimską Teresę Jankowską, Burmistrza Chełmka Pana Andrzeja Saternusa oraz Sekretarz Gminy Panią Janinę Świerz. Swoją obecnością zaszczycili nas również przedstawiciele Rady Miejskiej w Chełmku, dyrektorzy, kierownicy, pracownicy instytucji samorządowych, bibliotek powiatowych i miejskich, a także nasi sponsorzy, partnerzy lokalni oraz liderzy społeczności lokalnej. To dla Państwa skierowaliśmy podziękowania za wsparcie i zaangażowanie, którym obdarzyliście nas w minionym roku. Wasza pomoc, nie tylko w kontekście finansowym, ale także w każdym drobnym geście, sprawia, że nasze wspólne działania stają się wyjątkowe. Dzięki Państwa obecności, biblioteka to nie tylko miejsce książek, ale także prawdziwe serce lokalnej społeczności.
Z całego serca liczymy na kontynuację tej owocnej współpracy w nadchodzących latach i wspólne budowanie relacji, które będą wspierać kulturę, promocję czytelnictwa, jednocześnie inspirując, rozwijając i łącząc nas wszystkich.
Gościem specjalnym literackiego śniadania była dr Wanda Matras-Mastalerz, doktor nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa, która skierowała do nas słowa na temat „Bibliotek wspierających” – ukazując literaturę jako skuteczne narzędzie wsparcia zdrowia psychicznego.
W trakcie wystąpienia pojawił się temat m.in. „książek na receptę”, a także fragment książki Beaty Krupskiej „Szklany Człowiek”:
„Nigdy nie mówcie nikomu nic złego. Nie wiecie przecież, kto z nas jest Szklanym Człowiekiem...”. Przywołano także definicję zdrowia według WHO oraz refleksję nad tym, jak cieszyć się życiem. Wystąpienie było niezwykle piękne i poruszające, niosło ważne przesłanie. Wybrzmiały również słowa Marka Kaczmarzyka z książki „Strefa napięć”: "...W każdej chwili, jaką spędzamy razem, decydujemy o tym, czy budujemy wspólny dom, czy wieżę Babel.”
Nie zabrakło też refleksji nad wartością czasu, który jest w naszym życiu bezcenny. To było naprawdę dobre i potrzebne spotkanie – pełne rozmów i wspólnego przeżywania literatury w wyjątkowej atmosferze biblioteki.