To był ważny, potrzebny i piękny dzień.
Ogólnopolska Konferencji „Biblioteka BLISKO nas” –
17 października 2024,
Konferencja odbyła się w Biblioteka Publiczna MOKSiR w Chełmku i podsumowała dwuletnie działania w ramach zadania „Biblioteka BLISKO nas”, będącego częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (2021-2025). W wydarzeniu wzięli udział zaszczytni goście, m.in.:
Ilona Spałek (Narodowe Centrum Kultury),
Teresa Jankowska (Wicestarosta Powiatu Oświęcimskiego),
Jerzy Woźniakiewicz (Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie),
Marek Palka (Przewodniczący Rady Miejskiej w Chełmku),
Partnerzy zadania, dyrektorzy placówek oświatowych i bibliotek powiatowych, gminnych, pracownicy bibliotek oraz beneficjenci programu.
Biblioteka w Chełmku otrzymała dofinansowanie w wysokości 113 500 zł w ramach konkursu BLISKO na lata 2023-2024. Celem zadania było wzmocnienie roli biblioteki która będzie dla mieszkańców ważnym „trzecim miejscem”, umożliwiającym rozwój, integrację i edukację. Stanie się nowoczesną, otwartą przestrzenią kulturalno – społecznej aktywności poprzez:
- Rozwijanie kompetencji bibliotekarzy w zakresie diagnozy potrzeb lokalnej społeczności.
- Angażowanie mieszkańców we wspólne działania i partnerstwa na rzecz lokalnej kultury.
- Zorganizowanie szkoleń, warsztatów, spotkań i wyjazdu studyjnego.
- Przeprowadzenie diagnozy potrzeb mieszkańców oraz stworzenie raportu, na którego podstawie zaplanowano nowe działania w bibliotece. W wyniku projektu zrealizowano pięć inicjatyw zgłoszonych przez lokalną społeczność.
Podczas konferencji wysłuchano prelekcji na temat innowacyjnych inicjatyw bibliotek zadania BLISKO m.in.:
- „Biblioteka BLISKO nas” - Urszula Bialik z Biblioteki Publicznej MOKSIR w Chełmku
- „Opowieść o ciszy” – projekt literacko-artystyczny Ewy Kokot z Biblioteki Śląskiej,
- „Biblioteka poza biblioteką” – Łukasz Żywulski z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piekarach Śląskich,
- „Pokolenie BLISKO siebie, spotkanie z historią w tle” – Izabela Piętka z Gminnej Biblioteki Publicznej w Bojszowach,
- „Biblioteka o krok” – Aneta Gwóźdź z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Libiążu.
To był także czas na podziękowanie wszystkim osobom zaangażowanym w realizację zadania "Biblioteka BLISKO nas". Wspólna praca, zaangażowanie i współpraca przyczyniły się do pomyślnej realizacji projektu, który pozwolił nam poprzez nowatorskie usługi kształtować czytelnicze nawyki, ale także stać się ważnym „trzecim miejscem” spotkań, rozwijania pasji, promowania czytelnictwa i wspólnej integracji. Dziękując za poświęcony czas, kreatywność i profesjonalizm mogliśmy wspólnie zrealizować to ambitne przedsięwzięcie. Mając nadzieję, że nasza dalsza współpraca będzie równie owocna.
Konferencja podkreślała znaczenie bibliotek w tworzeniu i jednoczeniu lokalnych społeczności. Słowa Davida Lankesa „Zwyczajne biblioteki budują kolekcje. Dobre biblioteki budują usługi. Wspaniałe biblioteki budują społeczności” były kluczowym mottem spotkania.
Biblioteka w Chełmku, jako „trzecie miejsce” społeczności, wzmocniła swoją kulturotwórczą rolę, stając się centrum dostępu do kultury i wiedzy poprzez inicjatywy kulturalne promujące czytelnictwo.
Na zakończenie konferencji, uczestnicy mieli okazję wziąć udział w mini - recitalu „Bliskość oddaleń” w wykonaniu Anny Majeranowskiej - Widomskiej oraz Pauliny Wajdzik. Był to moment, który podkreślał temat bliskości i oddalenia, odzwierciedlając wartości, które promuje zadanie BLISKO, skupiona integracji społeczności lokalnych.
Kolejną atrakcją kończącą wydarzenie był spacer śladami batowskiego dziedzictwa, który poprowadził Waldemar Rudyk. Spacer ten pozwolił uczestnikom konferencji na poznanie lokalnych zasobów kulturowych i historycznych związanych z dziedzictwem Batowskim, jednocześnie wpisując się w tematykę konferencji dotyczącą rozwoju lokalnej tożsamości kulturowej.
Wydarzenie umożliwiło wymianę doświadczeń, prezentację innowacyjnych inicjatyw oraz sieciowanie między bibliotekarzami i przedstawicielami instytucji kulturalnych. Całość wydarzenia podkreśliła ważność bibliotek w budowaniu więzi społecznych i tworzeniu przestrzeni do współpracy i rozwoju kulturowego.