2 rocznica

31 sierpnia 2022 roku w Bibliotece Publicznej MOKSIR odbyło się spotkanie pn. „Pomosty/Biblioteka/ przestrzeń partnerskiej współpracy, inspiracji oraz wzajemnej dyskusji” . Była to okazja do wyrażenia naszej wdzięczności instytucjom, partnerom i sponsorom za wspieranie naszej działalności i okazaną nam życzliwość. Dzięki współpracy możemy wspólnie realizować wiele wydarzeń, które służą lokalnej społeczności. W spotkaniu wzięli również udział przedstawiciele Bibliotek z terenu małopolski oraz śląska. W filmowym skrócie ukazaliśmy działania biblioteki, które miały miejsce przez ostatni rok, a było ich ponad 200. Podziękowania otrzymali m.in. Burmistrz Chełmka Andrzej Saternus, Maria Cibicka p.o. Zastępcy Dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, pani Teresa Jankowska, Członkini Zarządu Powiatu Oświęcimskiego, pani Beata Ciura kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Chełmku Fundacji im. Brata Alberta, pani Jolanta Radecka dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chełmku, pani Helena Szewczyk przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Rekreacji Urzędu Miejskiego w Chełmku, pani Anna Ż-k Anna Kopciewicz – Żak kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Chełmku, partner wielu naszych projektów RSTK ChełmekRobotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury w Chełmku.
Wśród obecnych sponsorów podziękowania za wsparcie rzeczowe i finansowe bibliotecznych przedsięwzięć otrzymali państwo Monika i Dominik Jamróz, pan Aleksander Kobyłczyk oraz CAFE Kultura. Piekarnia Cukiernia AWA z Oświęcimia uświetniła nasze spotkanie specjalnie na tę okazję przygotowanym tortem za co pięknie dziękujemy. Wśród naszych darczyńców są także APS Bartosz Janiczek, Firma „Szan” Hotel Dąbrowski Oświęcim, Państwo Małgorzata i Jacek Bienieccy, Cukiernia „Ptyś”. Spotkaniu towarzyszył wykład „Nowa powieść polska. Jak w natłoku tytułów wybrać wartościowe”?, który poprowadził Jakub Pacześniak z Instytutu Książki w Krakowie. Dyrektor Gminna Biblioteka Publiczna w Bojszowach Izabela Piętka przybliżyła realizację programu „Blisko”, w swojej placówce, a którego operatorem jest NCK i dlaczego warto do niego aplikować. Z kolei pani Ewa Kokot kierownik Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej wprowadziła zebranych w kulisy mobilnej wystawy „Pomosty”, która stanowi podsumowanie czterech wystaw artystyczno-literackich, stanowiących trzon projektu „Pola widzenia książki – pomosty” i realizowane były w Galerii Intymnej Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Warto zaznaczyć, iż jedna z wystaw to „Land art i obiekty: Waldemar Rudyk, tekst: Julia Fiedorczuk. To był finisaż bardzo wartościowej wystawy. Na zakończenie spotkania odbyło się jej kuratorskie oprowadzenie oraz zwiedzanie biblioteki. Oprawę muzyczną wydarzenia przygotowała Natalia Chłopek.
Dążymy nieustannie, aby biblioteka oferowała pełną gamę zajęć, spotkań, warsztatów, wydarzeń i z myślą o każdym bogaty księgozbiór. Obecność Państwa, Wasza współpraca i zaangażowanie pokazuje, że to wszystko jest możliwe. Był to dla nas ogromny zaszczyt....