brochow 06 22

 

Nasza animatorka Martyna Paluchiewicz-Łabaj w dniach 10-11 czerwca miała przyjemność uczestniczyć w IV ZJEŹDZIE UCZESTNIKÓW AKADEMII PARTNERSTWA.

Co zadziało się podczas tych jakże intensywnych dwóch dni:
Hasłem przewodnim zjazdu był „Nowoczesny rozwój lokalny: czym powinny zajmować się współczesne organizacje cz. II. Dziedzictwo kulturowe, animacja kulturalna, interpretacja dziedzictwa, organizowanie wydarzeń angażujących społeczności”. Miejscem szkolenia była siedziba Fundacji Made in Brochów. Zjazd wykładem o działaniach animacyjnych otworzył gość specjalny: Marek Sztarak (człowiek orkiestra, animator kultury, m.in. twórca marki regionalnej "miody drahimskie"), następnie wyruszyliśmy koleją do stacji Wrocław Nadodrze. Cały dzień upłyną pod hasłem wizyt studyjnych i spotkań z organizacjami lokalnymi: odwiedziliśmy kolorowe podwórka i Hart Hostel (galeria, kawiarnia, warsztatownia, miejsce spotkań i hostel w jednym). Dalej, przenieśliśmy się siedziby Towarzystwa Kultury Czynnej o którego działalności opowiedziała nam Jolanta Sakowska. Na koniec dnia odwiedziliśmy Stowarzyszenie Żółty Parasol i Partnerzy, gdzie Joanna Warchoł opowiedziała m.in. o ich działalności biblioteki sąsiedzkiej i kinowej („sekretne kino”)
Jako ze wieczór był bardzo ciepły, na Brochów postanowiliśmy wrócić spacerem. W dniu wyjazdu dowiedzieliśmy się więcej o działaniach organizowanych przez naszych gospodarzy – dziewczyny z Made in Brochów opowiadały o działaniach z okolicznymi mieszkańcami, w ogóle udało im się stworzyć piękne, przyjazne miejsce z mnóstwem roślin ?
Na koniec Joanna Skowrońska i Marta Derejczyk z fundacji „Ważka” opowiedziały o praktykowaniu dziedzictwa - zajmują się badaniem, gromadzeniem i upowszechnianie niematerialnego dziedzictwa Dolnego Śląska: zbierają tradycyjne pieśni śpiewane w unikatowych dialektach, wyszukują prawdziwe perełki ? Ogrom wiedzy i pasja dziewczyn zrobiły piorunujące wrażenie, a ich śpiew na koniec niejedną łzę z oka wycisnął.

Akademia Partnerstwa to projekt Funduszu Partnerstwa skierowany do lokalnych liderów/ek i aktywistów/ek działających na rzecz społeczności i związanych z sektorem pozarządowym. Ważnymi elementami Akademii Partnerstwa są: interaktywność, wymiana doświadczeń i dobrych praktyk, organizacja zjazdów w różnych miejscach i kontekstach na terenie Polski, dostęp do wiedzy wypracowanej przez międzynarodowy zespół z Europy Środkowej i Norwegii. Koncepcja Akademii oparta jest o wielowymiarowe znaczenie słowa PARTNERSTWO w przestrzeni działań obywatelskich. PARTNERSTWO to współpraca, budowanie więzi między ludźmi i pokoleniami. Empatia wobec drugiego człowieka, jego poglądów i priorytetów. PARTNERSTWO to także uważność na otoczenie i społeczność lokalną w całej jej różnorodności. To wrażliwość i szacunek dla człowieka i przyrody.
Wprowadzając zmiany na lepsze wokół siebie, małymi krokami zmieniamy cały świat.