drzewa w koronach 04 21

DRZEWA W KORONACH

Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chełmku zaprasza do udziału w cyklu działań i mikrowypraw terenowych pt. "Drzewa w koronach". Będzie to nasz lokalny wkład w poszerzenie wiedzy i świadomości przyrodniczej i ekologicznej. Zaniepokojeni pogarszającym się stanem naturalnego środowiska oraz uszczupleniem jego zasobów, chcemy wspólnie z Państwem zinwentaryzować i udokumentować przyrodnicze okazy starodrzewia, krzewów i unikalnych siedlisk roślin na terenie naszej gminy. Opiekunem merytorycznym przedsięwzięcia jest dr Irena Walentyńska, a przewodnikami będą specjaliści w dziedzinach biologii, dendrologii oraz ekologii. Materiały zebrane podczas sześciu terenowych spotkań przekażemy Gminie Chełmek wraz z wnioskiem o ustanowienie nowych pomników przyrody. Zgromadzona dokumentacja posłuży również do celów promocyjnych i edukacyjnych.

Harmonogram mikrowypraw i zajęć terenowych w 2021 roku:

21 maja, godz. 16:00, zbiórka przed siedzibą MOKSiR w Chełmku,  Pl. Kilińskiego 3,
16 czerwca godz. 16:00, zbiórka przed Czworakami w Bobrku,  ul. Nadwiślańska 5,
14 lipca, godz. 10:00, zbiórka przed siedzibą MOKSiR w Chełmku,  Pl. Kilińskiego3,
22 września, godz. 10:00, zbiórka przed siedzibą MOKSiR w Chełmku,  Pl. Kilińskiego 3,
6 października, godz. 16:00, zbiórka przed Czworakami w Bobrku,  ul. Nadwiślańska 5.

Udział w zajęciach jest bezpłatny ale obowiązują zapisy – tel. 601661771
lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Z uwagi na warunki epidemiologiczne, grupa może liczyć 20 osób,
a organizator zastrzega sobie możliwość zmiany terminów spotkań. Mile widziany będzie wielopokoleniowy skład grup, jednak osoby małoletnie uczestniczą pod opieką rodziców lub opiekunów. Konieczny jest strój turystyczny i terenowe obuwie. Czas zajęć – do 3 godzin.

"Drzewa w koronach" realizujemy w ramach ogólnopolskiego programu Fundacji Batorego „Masz Głos”. Naszymi partnerami są – Stowarzyszenie Homo Faber, Gmina Chełmek, Związek Drużyn ZHP Chełmek.

 drzewa w koronach plakat


Pierwsza mikrowyprawa z cyklu „Drzewa w koronach” za nami.
Naszym przewodnikiem i mentorem był biolog, pedagog i popularyzator wiedzy o przyrodzie, Michał Kaczmarczyk. Wspaniale wprowadził nas w świat botanicznego bogactwa i różnorodności, będący często w najbliższym otoczeniu. Były to fascynujące opowieści o drzewach, krzewach, kwiatach, ziołach i roślinach, często niesprawiedliwie nazywanych chwastami. Serdecznie dziękujemy panu Michałowi Kaczmarczykowi za tak cenne i ciekawe spotkanie. Trzon wspaniałej grupy uczestników stanowili chełmeccy harcerze, byli również dorośli miłośnicy przyrody.

Materiały zebrane podczas terenowych spotkań przekażemy Gminie Chełmek wraz z wnioskiem o ustanowienie nowych pomników przyrody. Zgromadzona dokumentacja posłuży również do celów promocyjnych i edukacyjnych.

Przypomnijmy, że projekt " realizujemy w ramach ogólnopolskiego programu Fundacji Batorego „Masz Głos”. Naszymi partnerami są – Stowarzyszenie Homo Faber, Gmina Chełmek, Związek Drużyn ZHP Chełmek. 21 maja 2021
I spotkanie:


IIspotkanie: