logo operacja czysta rzeka na granatowym tle

Obywatelska Akcja Sprzątania Rzeki Przemszy jest kontynuacją wcześniejszych działań mających na celu przywracanie godności rzece i naturalnemu środowisku. Po raz pierwszy przyłączamy się do akcji Operacja Czysta Rzeka mając nadzieję, że wspólne działanie przyczyniać się będzie do zmiany mentalności i postawy wobec przyrody. Staramy się zachęcić mieszkańców sąsiedniej gminy Chełm Śląski do włączenia do działania. W miejscu, w którym planujemy sprzątanie, rozpoczyna się „Szlak Dawnych Galarów”. Znajduje się tam tablica informacyjna oraz zejście nad rzekę i mini plaża. Chcemy by to piękne miejsce służyło spacerom i kontemplacji nadrzecznego krajobrazu. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w akcji sprzątania w piątek 16 kwietnia w godzinach 10:00-17:00 Miejsce spotkania: Kładka na Przemszy
Rejestracja internetowa hhttps://system.operacjarzeka.pl/akcja/czysta-przemsza,27

Uwaga! Zmiana dotychczasowej formuły akcjie akcji dotycząca ograniczenia liczby wolontariuszy w akcjach lokalnych do 20 osób oraz surowego przestrzegania zaleceń sanitarnych. Czytaj więcej :

https://operacjarzeka.pl/mamy-77-sztabow-60-akcji-lokalnych-i-471-wolontariuszy-duplicate-1/

 

 

 Film promujące akcję:

 https://www.facebook.com/operacjarzeka/videos/132833795411261

 

czysta przemszamale

MOKSiR w Chełmku pragnie gorąco podziękować wolontariuszom i partnerom biorącym udział 16 kwietnia 2021 za zaangażowanie i udział w Akcji "Czysta Przemsza". Nasza inicjatywa organizowana była w ramach ogólnopolskiej Operacja Czysta Rzeka https://operacjarzeka.pl/. Według wstępnych raportów w tym roku z zaśmiecaniem rzek i nabrzeży walczyło 249 sztabów, 276 akcji lokalnych i około 2770 wolontariuszy! Z przyjemnością informujemy, że w tym roku na terenie naszej gminy oprócz sztabu "MOKSiR Chełmek" zawiązał się również sztab „Przemsza i Las”.
Sprzątanie przebiegało w bardzo trudnych warunkach oraz pandemicznych ograniczeniach. Efektem było zebranie kilkudziesięciu worków śmieci i wywiezienie ich dzięki zaangażowaniu MZGK na miejskie wysypisko. Mamy świadomość, jak ogromna jest skala zaśmiecenia środowiska, wierzymy jednak, że takie akcje mają swój konkretny wymiar i sens.
Z przyjemnością informujemy, że naszymi partnerami byli: Gmina Chełmek oraz MZGK w Chełmku.
W trakcie sprzątania brzegów Przemszy odkryliśmy kolejną kłodę czarnego dębu. Prawdopodobnie jest to fragment konstrukcyjny jednego z dawnych drewnianych mostów na Przemszy. Jego rodowód może sięgać kilkuset lat. Kłoda po wydobyciu i i oczyszczeniu zostanie wyeksponowana przed budynkiem MOKSiR.