podsumowanie 12 20

Rok 2020 w MOKSiR - PODSUMOWANIE

Zapraszamy do obejrzenia filmu-->

https://www.youtube.com/watch?v=yHdaU7wUXqI&fbclid=IwAR1iFZXZN408wVilGMW5VO_anJNob9zgUx1eHYc8S5TxgSNEzKc_hpQMFZ4

Mijający rok 2020 przejdzie do historii, jako czas pandemicznych doświadczeń i zmian.
Tryb obostrzeń oraz sytuacji kryzysowej wpłynął również na działalność naszego ośrodka.
Najłagodniejszymi restrykcjami została objeta działalność sportowa. Kultura – działalność kinowa, estradowa, warsztatowa, teatralna, biblioteczna, edukacyjna od 12 marca z niewielkimi wyjątkami została zawieszona. Pomimo znanej wszystkim sytuacji, MOKSiR w Chełmku od 1 stycznia do grudnia br. był organizatorem 144 wydarzeń artystycznych, rekreacyjnych i sportowych.

CENTRUM SPORTOWE
- Na kortach tenisowych w Centrum Sportowym rozegrano (do 30 września br.) 671 spotkań w łącznym czasie 901,5 godzin.
- W czasie ferii zimowych ze sztucznego lodowiska skorzystały 3892 osóby.
- Na boisku piłkarskim ze sztuczną nawierzchnią rozegrano 49 meczy oraz przeprowadzono 118 treningów.
Obok wymienionych dyscyplin, prowadzone były również zajęcia, rozgrywki i spotkania – amatorskie turnieje siatkówki plażowej, golf, zabawy ruchowe, turnieje w ramach Ekstraligi Talentów, rajdy Nordic Walking, wyjazdy na narty, zajęcia na siłowni, tenis stolowy.
Znaczącym przedsięwzięciem było przejęcie i wznowienie działalności Hali Widowiskowo-Sportowej. Po przystosowaniu obiektu zorganizowano w formie płatnej i bezpłatnej 265 godzin zajęć sportowych.

BIBLIOTEKI
Działalność sieci bibliotek do 12 marca przebiegała zgodnie z przyjętym planem. Głównym zadaniem placówki, obok działalności statutowej, było przygotowanie i przeprowadzenie operacji związanej z zamknęciem dotychczasowej placówki i przeprowadzenie księgozbioru oraz wyposażenia do nowej siedziby przy Al. Parkowej 16.
Łączna liczba zapisanych czytelników w gminie wynosi 840 osób a bibloteki w trakcie roku odwiedziło 3987 osób.
Wraz z otwarciem nowej nowej placówki rozpoczęliśmy realizację programu dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pt. "Złap pociąg do książki". Cykl działań edukacyjnych i artystycznych promujących czytelnictwo, zaowocował spotkaniami z pisarzami, warsztatami twórczymi i dyskusjami. W ramach programu Chełmek odwiedzili między innymi:
- Anna Dziewit-Meller
- Piotr Jezutek

W ramach działalności Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się spotkanie autorskie z Karoliną Wilczyńską. Kolejną inicjatywą biblioteki, dofinansowaną ze środków zewnętrznych, był udział w programie tworzenia klubów kreatywności. Powstała "Kolonia możliwości" – cykl zajęć, warsztatów i działań dla róznych grup wiekowych. Dzięki autorskiemu programowi zakupiliśmu kosztowne wyposażenie np. maszyny do szycia, artykuły plastyczne i inne materiały pomocne w prowadzeniu warsztatów.

MOKSiR
Kolejnym zwycięskim programem realizowanym z środków Narodowego Centrum Kultury było autorskie przedsięwzięcie MOKSiR pt. "Chełmek Fabryka – miejsce, pamięć, kultura". Od sierpnia do polowy września zrealizowaliśmy na terenie gminy dwanaście wydarzeń artystycznych – wystaw, koncertów, spektakli, spacerów poznawczych, pokazów filmowych i spotkań autorskich, ukazujących lokalne dziedzictwo jako obiekt poznania i inspiracji do ukazania sztuki współczesnej mieszkańcom Chełmka i okolic. W programie wzieło udział 22 uznanych artystów, animatorów, przewodników oraz ponad 800 osób uczestniczących. Dodatkowym wyzwaniem podczas realizacji programów  z funduszy zewnętrznych, było sprostanie wymogom sanitarnym. Z chwilą zawieszenia dotychczasowych zasad prowadzenia działalności statutowej, sięgneliśmy po metody pracy z wykorzystaniem technologii cyfrowych i internetu. Część zajęć przeznaczonych dla dzieci i młodzieży prowadzona była (i jest) w formie filmów instruktażowych i zajęć online. Wszystkie filmy i materiały publikujemy na kanale YouTube MOKSIRwCHEŁMKU. W tym celu zostało powołane "Studio MOKSiR" pracujące nad doskonaleniem przekazu filmowego oraz archiwizowaniu materiałów. Pracujący w zespole ośrodka animatorzy, artyści sztuk wizualnych, stworzyli w czasie pandemii kilka znaczących zapisów filmowych. Do szczególnie cennych realizacji zaliczamy filmy "Różaneczniki i duch Witkacego", "Przystań poetycka", "Chełmek Fabryka. Opowieść o modernistycznej wizji i zwyklym życiu". Prowadziliśmy również szereg działań i prac związanych z zachowaniem lokalnego dziedzictwa i jego popularyzacją. Do ważniejszych zaliczamy upamiętnienie miejsca i faktu katastrofy kolejowej, stworzenie opisów do plenerowej galerii rzeźby, zielonej strefy MOKSiR, przedpola dawnej fabryki, udokumentowanie postaci zasłużonych mieszkańców. Wszystkie nasze realizacje zostały w formie publikacji, zamieszczone na stronie www.moksir.chelmek.pl
Czas pandemii wykorzystaliśmy (i nadal wykorzystujemy) jako okres wzmorzonych prac renowacyjnych, gospodarskich remontów i modernizacji – malowanie pomieszczeń, aranżacja nowej przestrzeni pracowni plastycznej, prace agralne w Parku Rodzinnym, na terenach zielonych itp.

Z myślą o nadchodzącym roku i optymistycznym założeniem poprawy sytuacji, podjeliśmy wysiłek złożenia dziesięciu aplikacji grantowych kierowanych do programów ogłoszonych przez Narodowe Centrum Kultury, MKiDN, Gaz System oraz Urzędu Marszałkowskiego. Wyniki oceny złożonych wniosków znane będą na początku nowego roku.

 2020 programy 12 20