zielnik kulturowy publikacja 12 20

Polecamy cykl pięciu filmowych warsztatów zielarskich zrealizowanych przez Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach. Bardzo się cieszymy, że Instytut realizując program „Zielnik kulturowy” zaprosił MOKSiR w Chełmku do partnerskiej współpracy.

>>>ZIELNIK KULTUROWY<<<

„Zielnik kulturowy” to etnobotaniczny projekt mający na celu zwrócenie uwagi odbiorców na tradycję stosowania ziół i dzikich roślin w obrzędowości i życiu codziennym oraz w szeroko rozumianej kulturze. Przeprowadzone zostały badania wokół kilku grup tematycznych:

- używania roślin w lecznictwie i kuchni,

- użytkowania w tradycyjnych ogródkach przydomowych i lokalnego nazewnictwa flory,

- wykorzystania roślin w obrzędowości dorocznej,

- symbolice roślin.

Prezentujemy efekty w postaci 5 filmowych warsztatów zielarskich, w których pokazane zostały różne sposoby podejścia do roślin. Od tradycyjnego, ludowego, z elementami mistycyzmu i inspiracjami florystycznymi w regionalnym stroju śląskim, po określenie właściwości biochemicznych poszczególnych ziół i sposoby wykorzystania ich w fitoterapii. W filmach przedstawiane są różne fazy wegetacji roślin i możliwości korzystania z nich w ciągu całego roku, zatem nie trzeba sugerować się wyłącznie porami roku zawartymi w tytułach odcinków.

filmowe warsztaty zielarskie 12 20

Polecamy książkę kucharską (w formie e-book) ze sprawdzonymi sposobami wykorzystania wybranych ziół i dziko rosnących roślin oraz artykuły o symbolice roślin, wykorzystania ich w obrzędowości oraz o tradycyjnych ogródkach przydomowych.

zielnik kucharska 12 20


 

Materiały mają charakter edukacyjny, nie stanowią i nie zastępują porady lekarskiej. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych w filmach czy książce, nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.

 Zielnik kulturowy logo 12 20