Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chełmku ma przyjemność i okazję uczestniczyć w
działaniu artystycznym OGRÓD O ROZWIDLAJĄCYCH SIĘ ŚCIEŻKACH. Dzięki temu od grudnia bieżącego roku będziemy Państwu prezentować na frontonie naszego budynku prace wybitnych artystów.
Wieloformatowe obrazy-banery powstały w ramach autorskiego projektu Ewy Kokot oraz Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Inicjatywa jest częścią projektu „Pola widzenia książki – w podróży” a zaproszeni artyści łączą sztuki wizualne z literaturą.
Działanie dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Piotr Lutyński
Urodził się 18 listopada 1962 roku w Tychach. W 1982 roku ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. W latach 1983-1990 studiował na Wydziale Pedagogiczno-Plastycznym Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Dyplom z grafiki obronił w pracowni prof. Eugeniusza Delekty w 1990 roku. Należy do formacji muzycznej Rdzeń. Mieszka i pracuje w Krakowie.
Dwukrotnie otrzymał stypendium Ministra Kultury, jego prace znajdują się m.in... w kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, ogólnopolskiej kolekcji "Znaki Czasu", Galerii Foksal, Galerii Muzalewska, w zbiorach Andrzeja Starmacha, Krzysztofa Chwedczuka i Macieja Prusa.
Piotr Lutyński sytuuje swoją twórczość między kulturą a naturą pozwalając, jak sam mówi "naturze na naturalność, a sztuce na sztuczność". Początkowo charakterystycznym motywem jego prac było łączenie malowanych form abstrakcyjnych z elementami naturalnymi. Na początku lat 90. malował obrazy i konstruował obiekty w formie wiszących gablotek lub skrzynek, które były kolażami ze znalezionych przedmiotów. W swoich "pudełkach" umieszczał m.in. ziarna zbóż, muszle ślimaków, nasiona klonu, martwe osy łącząc to, co stworzyła natura, z malarstwem abstrakcyjnym prostych form i czystych kolorów. Te różnych rozmiarów obiekty przypominały relikwiarze kryjące pamiątki z wycieczki za miasto, miały w sobie urok zielnika i muzeum w walizce.
https://culture.pl/pl/tworca/piotr-lutynski
https://www.mocak.pl/piotr-lutynski
https://alchemia.com.pl/bio/piotr-lutynski/
http://bunkier.art.pl/?wystawy=piotr-lutynski-budda-mars-i-jelen
https://www.fundacjamuzeum.pl/index.php/lutynski-piotr
Małgorzata Jabłońska – artystka, projektantka. Adiunkt we wrocławskiej Katedrze Grafiki na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. Uzyskała dyplom z wyróżnieniem z projektowania graficznego w Pracowni Nowych Mediów na Wydziale Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (filia w Katowicach). Ukończyła podyplomowe muzealnicze studia kuratorskie z zakresu sztuki współczesnej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obroniła doktorat w dziedzinie sztuk plastycznych na Wydziale Grafiki i Komunikacji Wizualnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Jest autorką figuratywnych, lapidarnych opowieści cyfrowych, w których dąży do syntezy, redukcji, znaku. Realizowała również prace z obszaru nowych mediów i instalacji (we współpracy z Piotrem Szewczykiem) oraz projekty użytkowe. Interesuje się neuronauką i jej związkami ze sztuką i projektowaniem. Uczestniczka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i poza nim (Szwecja, Niemcy, Holandia, Austria, Czechy, Włochy, Grecja, Litwa, Rosja, Korea). Jej prace znajdują się w kolekcji Podlaskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Białymstoku oraz w kolekcji sztuki współczesnej Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Prowadzi warsztaty artystyczne i projektowe. Współpracuje z renomowanymi instytucjami kultury i placówkami edukacyjnymi. Członkini ZPAP, okręg gliwicko-zabrzański.
https://www.behance.net/mjablonska/projects
https://artelaguna.world/artist/jablonska-malgorzata.16963/
Marek Kuś – urodził się w 1962 roku w Rzeszowie. Studiował na Wydziale Wychowania Plastycznego Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie w latach 1983–1990. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Eugeniusza Delekty i prof. Norberta Witka w 1990 roku. Współzałożyciel Galerii Kronika w Bytomiu. Od 1994 roku do dziś odpowiada za program artystyczny Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach (najpierw jako kierownik Działu Realizacji Wystaw, a od 2006 roku dyrektor Galerii). Kurator, organizator wystaw, międzynarodowych spotkań i konferencji programowych, promotor sztuki, artysta. W 2016 roku obchodził trzydziestolecie działalności twórczej. Swoje prace prezentował w ramach wystaw indywidualnych oraz licznych wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. W 2016 roku otrzymał Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Od 2017 roku jest członkiem Rady Programowej Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku.
http://www.rondosztuki.pl/wydarzenie.php?id=660
Kilka słów o idei projektu.
Idea Ewa Kokot, Partner: Biblioteka Śląska w Katowicach
OGRÓD O ROZWIDLAJĄCYCH SIĘ ŚCIEŻKACH
Tytuł opowiadania J. L. Borgesa posłużył jako motto interdyscyplinarnych, literacko-artystycznych, działań Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej w ramach projektu "Pola widzenia książki – w podróży". Podróż zaczyna się w tekście. Gdzie nas powiedzie? Pre-tekstem działań jest wybrany fragment literacki zaczerpnięty z kanonu literatury polskiej i światowej. Cytat to zarzewie działań artystycznych: każdy z twórców, zaproszonych do udziału w projekcie, konfrontuje się z cytatem-wyzwaniem i odpowiada na niego swoim językiem wizualnym. Prace twórców: Małgorzaty Jabłońskiej, Marka Kusia, Piotra Lutyńskiego zostają wyeksponowane w towarzystwie wyimka dzieła literackiego. Dzięki temu podczas wystawy w Galerii Intymnej spotyka się wiersz z gobelinem, cytat z kolażem, poemat z rysunkiem, proza z instalacją artystyczną, zdanie z piktogramem.
To jeszcze nie koniec podróży tekstu.
Wybrany cytat „wychodzi” poza bibliotekę i galerię – do miasta. Wcześniej, podczas warsztatów dla dzieci i młodzieży, artyści wraz z uczestnikami nanoszą tekst na duży format. Robią to odręcznie, wspólnie, tworząc wizualną interpretację fragmentu. Tworzywem jest tu baner, a więc nośnik niekojarzący się z przekazem artystycznym. I tak tekst wyrusza w dalszą drogę: pojawi się w przestrzeni publicznej, w instytucjach kultury, bibliotekach.
Staje się znakiem sztuki w mieście.
https://www.facebook.com/DomOswiatowyBibliotekiSlaskiej/posts/2500958253363653
https://www.facebook.com/DomOswiatowyBibliotekiSlaskiej/posts/3132769780182494