zapomniana kapliczka11 20

mapka

Zapomniana kapliczka. Upamiętnienie ofiar katastrofy kolejowej
z 1964 roku.
W trakcie spaceru ścieżką biegnącą wzdłuż nasypu kolejowego
z Chełmka w stronę Libiąża, wiosną 2020 roku natrafiliśmy na mocno zniszczoną drewnianą kapliczkę. Prowizorycznie zawieszona na niewielkim drzewku, prawdopodobnie umieszczona była wcześniej w konarach wyciętego dębu. W trakcie trwającej modernizacji linii kolejowej pozbyto się ogromnej ilości dorodnych drzew. Nieporadnie wykonana ze sklejek i deszczułek, chroniła wizerunek Matki Boskiej z wykonanymi tuszem, odręcznymi napisami „1964 r. wypadek kolejowy", ,,Pod Twoją obronę", „Tragicznie zmarłym". Bezimienny fundator w ten sposób uczcił i zachował pamięć o ofiarach tragicznej katastrofy, która wydarzyła się w tym miejscu 9 maja 1964 roku o godzinie 23.50. Sobotni, wiosenny wieczór stał się ostatnim dla trzynastu pasażerów pociągu osobowego, jadącego z Trzebini do Oświęcimia. Piętnastu odniosło dotkliwe rany, gdy na łuku trasy, około kilometra od stacji Chełmek, rozpędzony pociąg najechał na pozostawione na torach wagony. Jadący wcześniej towarowy skład zgubił kilka cystern, a te stały się przyczyną tragicznej katastrofy. To wydarzenie na długo zapadło w pamięci mieszkańców Chełmka i okolic. Na ratunek poszkodowanym wyruszyły liczne służby, wśród nich znaleźli się druhowie z OSP w Chełmku. O tym fakcie świadczy przechowywane w kronice jednostki pismo z podziękowaniem za udział w akcji od Wojewody Krakowskiego. Mimo tak dużej liczby ofiar, ogromnych zniszczeń sprzętu i kolejowej infrastruktury, o katastrofie nadmiernie nie informowały ówczesne media. Jedyny obszerny materiał o samym zdarzeniu udało się nam odnaleźć w numerze 110 (4947) ,,Gazety Krakowskiej”. Szersze światło na okoliczności i reperkusje zdarzenia rzucają odnalezione przez redaktora Tadeusza Jachnickiego akta sądowe. Wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 24 stycznia 1965 roku, odpowiedzialność karną poniósł zawiadowca stacji w Libiążu. Winą oraz pozbawieniem wolności na cztery lata obarczony został kolejarz, który funkcję zawiadowcy sprawował zaledwie od kilku dni.
Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chełmku postanowił przypomnieć tą historię i uczcić pamięć ofiar. Stara kapliczka została poddana renowacji i umieszczona w nowej oprawie. Uznaliśmy, że taki zabieg pozwoli zachować oryginalny obiekt, jego rozczulającą szczerość i czystość intencji nieznanego fundatora. Planowaliśmy wspólnie z Księżmi z Parafii pod wezwaniem NMP Królowej Polski zaprosić mieszkańców 25 października 2020 roku na wspólną modlitwę w miejscu tragedii. W trudniej obecnie sytuacji zdecydowaliśmy się sami zawiesić odnowioną kapliczkę, a uroczyste spotkanie odłożyć na lepsze czasy. Do miejsca oznaczonego kapliczką można dotrzeć spod mostu kolejowego w Chełmka przy ul. Przemysłowej, dwoma trasami zaznaczonymi na google maps. Satelita uwiecznił widok lasów sprzed kilku lat, niestety obecnie przypominają pole bitwy. Warto w pobliżu poszukać historycznych resztek dawnej kolejowej infrastruktury. Przy trasie istniały osady dróżników, ich ślady wyznaczają dziś rumowiska cegieł i dachówek oraz zdziczałe, stare owocowe drzewa. My natrafiliśmy na fragment dachówki z sygnaturą ,,Cegielnia Parowa - Ignacy Baruch - w Podgórzu"
Będziemy Państwu wdzięczni za przesyłanie wspomnień, relacji materiałów pozwalających na szersze udokumentowanie wydarzeń na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

artykuł w Gazecie Krakowskiej:

https://chrzanow.naszemiasto.pl/zapomniana-kapliczka-upamietniajaca-ofiary-katastrofy/ar/c15-7983461?fbclid=IwAR062wHqy3GcX1SVXjvlczNisaaQd439A81FDzxiT79mNY8fE9dBj0IP7aU

 

Wędrówki z obiektywem:

https://www.facebook.com/103647691490849/photos/a.103689031486715/157171099471841

 

Artykuł z Gazety Krakowskiej nr.110(4947) dotyczący katastrofy kolejowej z 9 maja 1964 roku:

http://moksir.chelmek.pl/aktualnosci/657-artykul-z-gazety-krakowskiej-nr-110-4947-dotyczacy-katastrofy-kolejowej-z-9-maja-1964-roku?highlight=WyJrYXBsaWN6a2EiXQ==