chelmek fabryka 08 20

 Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chełmku zaprasza na prezentację obrazów ulicznych prof. Piotra Jargusza pt. „Buty Viatorisa” oraz koncert Sebastiana Madejskiego „Pośpiewy fragmentaryczne”
Piątek, 21 sierpnia 2020 o godz. 19.00 zielona strefa MOKSiR, Plac Kilińskiego 3, wstęp wolny.

Wydarzenie realizowane jest w ramach programu MOKSiR pt. „Chełmek Fabryka – miejsce, pamięć, kultura”, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2020”.
W trakcie spotkania obowiązywać będą zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego.

prof. Piotr Jargusz
Artysta sztuk wizualnych,animator, profesor zwyczajny. Urodził się i mieszka w Krakowie. Studiował na Wydziale Malarstwa i Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach profesorów: Stanisława Rodzińskiego, Zbyluta Grzywacza, Janusza Orbitowskiego,Włodzimierza Kunza, Stanisława Wejmana. Ukończył Studium Pedagogiczne u prof. Adama Brinckena. Realizuje idee malarstwa w przestrzeni społecznej. Swoje malowane na szarych, pakunkowych papierach obrazy nakleja na słupy ogłoszeniowe. Realizuje projekty animacyjne. Prowadzi między innymi autorską pracownię malarstwa i pracownię projektów w przestrzeni społecznej na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Zrealizował 85 indywidualnych prezentacji malarstwa w kraju i za granicą. Autor tekstów o sztuce. Trzykrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureat Nagrody Ars Quaerendi za wybitne osiągnięcia na rzecz kultury Małopolski.Członek Stowarzyszenia Otwarta Pracownia i Forum Kraków. Portfolio – KLIK

http://pbc.up.krakow.pl/Content/6562/index.html
http://rep.up.krakow.pl/xmlui/handle/11716/6947
https://www.facebook.com/piotr.jargusz

O Piotrze Jarguszu powiedzieli:
Piotr Jargusz prezentując na miejskich słupach ogłoszeniowych swoje skromne lecz jakże wymowne prace, nieustannie prowadzi dialog z przechodniem, mieszkańcem, turysta. Upraszcza formę, aby wykrystalizować przekaz, W zalewie krzykliwych, komercyjnych komunikatów, szepce. Lecz ten szept ma swoją siłę i ciężar napisała Joanna Orlik.
Od lat obserwuje cicha karierę pisze prof. Piotr Korzeniowski obrazów na słupach, które przykuwają uwagę przechodniów. To fascynujący proces swoistego dialogu. Z całą świadomością znaczenia tej heroicznej sztuki autor skazuje swoje obrazy na unicestwienie na zaklejenie. W ten sposób kładzie nacisk na sam proces ,podnosząc go do rangi artystycznego języka komunikacji. Uważam tą idealistyczną drogę artysty za bardzo cenny trop w sztuce wchodzącej w bezpośrednia interakcję z przestrzenią publiczną i jej użytkownikami. To ważny wkład sztuki w dialog społeczny w umacnianie idei daru w przestrzeni gdzie generalnie warunki dyktuje towar, reklama i konsumpcja...
prof. Stanisław Sobolewski napisał :
Piotr Jargusz jest uznanym polskim artysta ,w sposób szczególny emocjonalny związanym z Krakowem...Najczęściej rezygnuje z pokazów w galeriach sztuki czy muzeach. Nie tradycyjne świątynię sztuki lecz dzisiejsza ulica wielkiego miasta ,z całym zgiełkiem, chaosem, konwulsyjnych pędem, stanowi kontekst ekspozycji artysty. Świadom przytłaczającej siły tego otoczenia, nieprzemijającej agresji i krzyku komercyjnych plakatów, reklam, tego współczesnego ,,targowiska próżności' Jargusz wdziera się w ten świat ze swoją propozycją. Szary papier pakowy, oszczędne minimalistyczne działania malarskie, wyłaniające się z barwnej sieczki, budzą najpierw zdziwienie, potem zaciekawienie, potem prowadzą do chwili zatrzymania w pędzie i refleksji nad kondycją naszą ludzi XXI wieku. To wejście artysty w powszechność jest podyktowane wiara ,że nie wszystko ,co bezinteresowne ,ideowe w dobrym sensie tego słowa już umarło.
Cecylia Malik: zanim poznałam Piotra Jargusza spotykałam jego obrazy. Niektóre przykuwały uwagę na dłuższą chwilę. Jest to malarstwo o wielkiej sile, skoro wytrzymuje towarzystwo krzykliwych plakatów, reklam, a pejzaż centrum współczesnego miasta bynajmniej nie jest white cubem.
Piotr Jargusz jest wybitnym malarzem ekspresjonista. właściwie można go nazwać klasykiem. Czasem można jego obrazy zobaczyć na ścianach galerii. Ostatnio w Otwartej Pracowni. Az ciarki przechodziły ,tak mocne jest jego malarstwo gestu, bardzo intymne i krzyczące jednocześnie. To co jest najbardziej niezwykle u Piotra to jak inkluzywnie traktuje swoją sztukę. Po prostu wsiada na rower i rozkleja obrazy na slupach ogłoszeniowych, rozmawia ze spotkanymi osobami, dzieli się sztuka i życiem, z panią sprzedająca jabłka na placu czy sąsiadem zupełnie tak samo jak z krytykami sztuki. Prowadzi wiele działań animacyjnych. Maluje z młodzieżą, seniorami ,dziećmi. Maluje w parkach czy wśród pól zawsze tak samo szczerze. Piotr Jargusz jest człowiekiem hojnym. Wielu krakowian dostało od niego obraz. Piotr nie sprzedaje obrazów ,rozdaje je, odrzucając kapitalistyczne reguły rynku sztuki. Swoimi działaniami pokazuje że sztuka ma moc budowania wspólnoty, otwierania ludzi, Tworzy okazje spotkania i przełamywania samotności.

SEBASTIAN MADEJSKI - „Pośpiewy fragmentaryczne”
- czyli maskarada dźwięków wykonywanych tylko jednym głosem ludzkim. Na poczekaniu zgrywane i zmultiplikowane na looper partie wokalne, melodie cerkiewne, operowe, afrykańskie, wyszeptane, wykrzyczane, niekiedy totalnie abstrakcyjne w wielu barwach, w językach nieznanych podparte zróżnicowanym beatboxem. Projekt świetnie sprawdza się na imprezach okolicznościowych i wernisażach. Artysta dostosowuje się stylistycznie do charakteru wydarzenia, na którym występuje.

Pośpiewy były gorąco przyjęty min. na Kalisz Ambient Festiwal w 2016, na Warsaw Impro Fest 2018, Warsaw Off Art 2019.
Sebastian Madejski od 25 lat na co dzień lider formacji progresywnej BELTAINE IMPROVED z którą to zdobywał wiele nagród i nagrywa płyty. Wokalista o niespotykanej skali głosu i multiinstumentalista, współpracujący niegdyś z Władysławem Komendarkiem, Wojciechem Konikiewiczem czy Maciejem Cierlińskim. Obecnie współtwórca etno-elektronicznych TANCÓW SNU z Indią Czajkowską, folk-gotyckiego LOOPUS DUO z Robertem Jaworskim i art-melancholijnego duetu z Liz Katrin - DAMA KRUK.
Strona na fb:
https://www.facebook.com/Sebastian-Madejski-Fragmentary-Reverb-128272327771599/
You tube:
https://www.youtube.com/watch?v=3EfeyF9c5xE
https://www.youtube.com/watch?v=GIk8IJgZLfk
Soundcloud do słuchania:
https://soundcloud.com/sebastianmadejski/sebastian-madejski-pospiewy-fragmentaryczne-mozaika-nr-20
https://soundcloud.com/sebastianmadejski/sebastian-madejski-mozaika-dwunasta-fragment-materialu-pospiewy-fragmentaryczne

PIOTR JARGUSZ2rgb na strone08 20

PIOTR JARGUSZrgbna strone08 20

plakat madejski rgbna strone08 20

https://www.facebook.com/events/2590184387899105/permalink/2590867657830778/

fotorelacja z wydarzenia:

https://www.facebook.com/moksirchelmek/videos/805385993594481/