sto lat na koloniach 10 19 male

 

Razem z Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy "Sto lat na koloniach". Wystawa powstała z chęci wyróżnienia i uwypuklenia wartości kulturowych kolonii robotniczych z 20-lecia międzywojennego na terenie dawnego powiatu chrzanowskiego. Charakterystyczne pod względem urbanistycznym i wyjątkowe architektonicznie, kolonie są ciekawym obrazem budownictwa i myśli społecznej tamtych czasów.
Za pomocą drewnianych makiet, rysunków aksonometrycznych oraz zdjęć przedstawimy niedoceniane do tej pory oblicze osiedli robotniczych. Liczymy na to, że uwypuklenie tych wartości korzystnie wpłynie na ich odbiór społeczny, ale również politykę ochrony i rewitalizacji.

Wernisaż odbędzie się w Chełmku - mieście znanym dzięki Zakładom Przemysłu Skórzanego stworzonym przez czeskiego wizjonera Tomasza Batę. Fabryka Baty funkcjonowała jako centrum życia społecznego i wokół niej stworzono kompleks budynków mieszkalnych, zaplecze socjalne i sportowe. I to właśnie w kantynie zakładowej (obecnie siedziba Moksir Chełmek) otworzymy wystawę. Następnie udamy się na pobliską kolonię na spacer, który poprowadzi historyczka i popularyzatorka architektury - Anna Syska.

ANNA SYSKA

Historyczka i popularyzatorka architektury zajmująca się dziedzictwem kulturowym województwa śląskiego i zachodniej Małopolski,

Pracuje na stanowisku Miejski Konserwator Zabytków w Tychach. Mieszkanka Chełmka, jest autorką kilkudziesięciu artykułów naukowych poświęconych dziedzictwu architektonicznemu regionu, pracowała także w Regionalnym Instytucie Kultury w Katowicach oraz Śląskim Centrum Dziedzictwa Kulturowego, gdzie prowadziła cykl „Spacerów po Modernie" przybliżający wiedzę na temat międzywojennej architektury Katowic. Była także inicjatorką „Akcji Mozaika" mającej na celu popularyzację powojennych mozaik i dekoracji architektonicznych. Jest autorką i współautorką licznych dokumentacji konserwatorskich, m.in. kart ewidencyjnych obiektów wpisanych do rejestru zabytków i studiów historycznych. Ponadto była członkinią zespołu opracowującego Wojewódzki Program Opieki nad Zabytkami oraz wnioski o wpis na listę Pomników Historii dla zabytków z Katowic i Zabrza. Od maja 2018 roku publikuje artykuły o tyskiej architekturze (we współpracy z Muzeum Miejskim w Tychach) na łamach tygodnika „Twoje Tychy" w ramach cyklu „Miasto na Warsztacie".

 

 

 

Zapraszamy, będzie super :-)

_

26.10.2019, sobota,
15.00 - otwarcie wystawy
Moksir Chełmek - Galeria Epicentrum

W Chełmku wystawę będzie można obejrzeć do 6.11.2019, następnie zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie od 8.11-22.11.2019.

_

organizator: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki
w ramach programu Infrastruktura Niepodległości: http://niaiu.pl/infrastruktura-niepodleglosci/

partnerzy wydarzenia: MOKSiR Chełmek, Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie, Muzeum w Chrzanowie im. I. i M. Mazarakich

koordynatorki: Alicja Gzowska, Zuzia Miel
kuratorki: Aleksandra Gryc, Zuzanna Kasperczyk