470203558 998958208934131 488573387740501661 n

Z dumą i radością informujemy, że projekt MOKSiR w Chełmku pt. "Wody z chłodnych źródeł i migotliwe minerały..." Sztuka pogranicza, znalazłsię wśród 71 wyłonionych z 380 wniosków złożonych w ogólnopolskim programie "Synergie". Ogłoszony przez Narodowe Centrum Kultury

nabór wniosków elementem krajowego programu kulturalnego Prezydencji Rzeczypospolitej Polskiej Radzie Unii Europejskiej, przypadającej na okres od1 stycznia do 30 czerwca 2025 roku. Program zakładał wsparcie realizacji projektów kulturalnych o wymiarze lokalnym, uwzględniających udział zagranicznych partnerów wywodzących się z państw członkowskich UE, EFTA oraz państw kandydujących do UE, którzy wzbogacą przedsięwzięcia swoją perspektywą.

Co to oznacza dla naszej chełmeckiej społeczności? W telegraficznym skrócie, w okresie od stycznia do czerwca 2025 odwiedzi nas 24 artystów, grup i zespołów z Polski, Czech i Słowacji.

Przed Państwem wystąpią młodzi oraz już uznani twórcy sztuk wizualnych, muzycy, poeci, filmowcy – m. in. Joanna Oparek, Zbigniew Machej, Lenka Kuhar Daňhelová, Joanna Jędrusik, Jaroslav Gaňa, Urszula Honek, John Lecter, prof. Sybilla Skałuba – sztuki wizualne. Julia Fiedorczuk, Małgorzata "Tekla"Tekiel, Marek Kuś, duet „Braska” - Aśka Mosca Markosca i Michał Misza.

Kilka słów o naszym projekcie.

"Wody z chłodnych źródeł i migotliwe minerały..." Sztuka pogranicza. - przywołujemy strofę wiersza Zbigniewa Macheja pt. "Sady w lipcu", jako metaforę kulturowego bogactwa polsko – czesko – słowackiego pogranicza i sąsiedztwa. Odnosimy do rewolucyjnych zmian historii Chełmka, wynikających z powstania w latach trzydziestych XX wieku pierwszej w Polsce fabryki obuwia światowego koncernu Bata. Czeski wizjoner i przemysłowiec, nadał niewielkiej miejscowości modernistyczny rytm przemian i rozwoju w nowatorskim duchu międzynarodowej wymiany myśli, technologii i stylu życia. Geograficzna, historyczna i duchowa bliskość narodów i społeczności, w naturalny sposób wyznacza nam potrzebę kulturalnej wymiany, i współistnienia. Dzięki partnerstwu ze słowackim stowarzyszeniem "Za trvalo udrżatelny rozvoj" oraz współpracy ze środowiskami twórczymi, a także drugim partnerem, Robotniczym Stowarzyszeniem Twórców Kultury w Chełmku, planujemy cykl wydarzeń artystycznych i działań warsztatowych, łączących literaturę, muzykę, film, sztuki wizualne z miejscowymi tradycjami kulturowymi. Artystycznym prezentacjom młodych oraz uznanych twórców z Czech, Polski i Słowacji, towarzyszyć będzie warsztatowe laboratorium, pracujące z mieszkającymi w Chełmku potomkami czeskich i słowackich budowniczych i twórców modernistycznej wizji miasta. Ważnym akcentem wspólnych działań i poszukiwań, będzie ukazanie roli sztuki i postaw twórczych w krzewieniu europejskiej idei budowania wspólnej przestrzeni.