duch witkacego baner maly

 

Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chełmku zaprasza na spotkanie oraz plenerową projekcją filmu "Różaneczniki i duch Witkacego". W środę, 2 sierpnia 2023 roku o godz. 21.00 przed Willę Gabesama przy ul. Topolowej 6, przedstawimy spektakl filmowy, utkany z epizodów życia Anny Micińskiej, Witkacego, Antoniego Kenara oraz rodzin Micińskich, Krauze, Witkiewiczów osadzonych w realiach Chełmka i Zakopanego. Aktorskie Kreacje Marty Artymiuk oraz Wojciecha Czarnoty wprowadzą nas w świat ludzi i zdarzeń z minionej już epoki. Podążając za tokiem opowieści, czasami gubiąc się w jej nielinearnym biegu, zaczniemy iść śladami bohaterów spektaklu. Dla mieszkańców współczesnego Chełmka, może być zaskakujące, jak nitki losów wielkich postaci literatury i sztuki, wplatają się również w życie naszego miasteczka. Piękne, nostalgiczne kadry Moniki Madejczyk i skomponowana do tekstów i obrazów muzyka Piotra Świądra -Kruszyńskiego, sprawią, że na godzinę przeniesiemy się poza horyzont naszego czasu. Mamy nadzieję, że dodatkowych doznań dostarczy miejsce projekcji, wszak Willa Gabesama była domem i przystanią dla filmowych bohaterów.
Wydarzenie odbędzie się w ramach operacji "Gmina Chełmek - dziedzictwo buduje przyszłość",
Autorski projekt MOKSiR w Chełmku, dofinansowany z programu„Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Marta Artymiak - aktorka, wokalistka. Na co dzień występuje na deskach zielonogórskiego Teatru Lubuskiego. Czterokrotna laureatka nagrody publiczności LEON 2002, 2004, 2005, 2007.
Wojciech Czarnota – aktor, wokalista. Na co dzień występuje w krakowskim Teatrze Groteska, gdzie kreuje brawurowe role zarówno w spektaklach dla dzieci jak i dla dorosłych. Piotr Świąder - Kruszyński - alternatywny muzyk z Brzeszcz, gitarzysta związany na co dzień z zespołem Besides grającym muzykę instrumentalną. Od lat młodzieńczych związany z lokalnym alternatywnym ruchem kulturalnym, organizator i współorganizator wielu wydarzeń artystycznych.
Film został zrealizowany przez MOKSiR w ramach programu „Chełmek Fabryka ₋ miejsce, pamięć, kultura”, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura ₋ Interwencje 2020”.
 
Zapraszamy na fotorelację z plenerowej projekcji filmu. Wspaniałe otoczenie willi Gabesama oraz pogodny wieczór, pozwoliły na wspólne przeżywanie filmowego spektaklu o losach rodzin Krauze i Micińskich. Szczególnie interesujace były ich związki z naszą miejscowością oraz i środowiskiem artystycznym i literackim powojennej Polski.
 
duch witkacego male