siwczyk dzien modul 06 19

Miejski Ośrodek kultury Sportu i Rekreacji w Chełmku
oraz LGD „Dolina Soły” zapraszają na wydarzenie z cyklu
"Słowa, dźwięki, obrazy – spotkania ze sztuką"
Spektakl poetycki "Osobnikt"
Krzysztof Siwczyk - poezja
Jarosław Dzień - muzyka
14 czerwca 2019 godz.19.00
Spektakl odbędzie się podczas wernisażu
Magdaleny Karłowicz - "Terytoria"

Krzysztof Siwczyk
Poetycki głos pokolenia MTV, urodził się w 1977 w Knurowie, mieszka w Gliwicach, studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim. Za tom "Dzikie Dzieci" (1995) otrzymał m.in. nagrodę miesięcznika "Czas Kultury" za najlepszy poetycki debiut roku.

Poeta opisuje w nim i poetycko wzbogaca przestrzeń swojego dojrzewania, nie ukrywa swojego wieku, ale i nie epatuje młodością. Doświadczeniem szczególnie go frapującym jest obecność i nieobecność Boga, który nie jest tu ani obiektem negacji, ani adoracji, lecz źródłem prawdziwie dojrzałego dramatu. Przestrzeń przedstawiona w "Dzikich Dzieciach" - przestrzeń miasta zbudowanego w latach siedemdziesiątych, blokowiska, pudeł byle jakich domów, mieszkań-klatek, przerażającej symetrii balkonów, złuszczonych ścian, cuchnących piwnic - czekała na poetę. Siwczyk doznaje tego świata od wewnątrz - bez "odziedziczonych" emocji, bez uprzedzeń. Jest tego świata naturalnym - smutnym - dzieckiem, a ów smutek wydaje się pozbawiony pretensji, pierwiastka histerii. Siwczyk jest niezależny od sfery historycznych zaszłości czy rachunku społecznych (albo politycznych) krzywd. "Dzikie Dzieci" napisane są z zadziwiającą wprawą, wyraźny kontur tworzy stan napięcia w zetknięciu z potocznym językiem większości utworów. Późniejsze teksty Siwczyka publikowane w czasopismach wskazują na przemianę jego poetyki w kierunku zastosowania formy mniej opisowej, oszczędniejszej, za to bogatszej o świadomość swej natury.

Krzysztof Siwczyk swoje wiersze publikował we wszystkich ważnych pismach literackich w kraju, a także za granicą (Niemcy, Slowenia, Słowacja, Kanada i Francja, Czechy, Bułgaria). Jego wiersze można znaleźć w antologiach poetyckich: "Macie swoich poetów" (1996 i 1997), "Antologia Współczesnej Poezji Polskiej" (2000), "Das Unsichtbare Lieben-Neue Polonische Lyrik" (1998), "Akslop" (Słowenia, 2005), "Vingt-quatre Poetes Polonais" (Francja 2003).

W roku 1999 z dużym powodzeniem zagrał główną rolę w filmie Lecha Majewskiego poświęconym kultowemu polskiemu poecie-samobójcy Rafałowi Wojaczkowi. Otrzymał za to nominację do Nagrody Europejskiej Akademii Filmowej (Paryż, 2000). Zagrał role w "Bluesmanach" ( reż. Adam Sikora, 2000r.) i multigeneracyjnym projekcie "Czuję głód" (reż. Paweł Bogocz, 2008 r.). Wspólnie z Adamem Sikorą (reżyseria) zrealizował film „Wydalony” oparty na motywach twórczości Samuela Becketta, w którym zagrał główną rolę. Premiera odbyła się na festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu w roku 2010. Od roku 2000 członek Europejskiej Akademii Filmowej oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Pen Clubu. Współpracuje z „Polityką”. Współprowadził program telewizyjny poświęcony książkom ”Czytelnia” TVP KULTURA oraz ”Czytanie to Awantura” TVP KULTURA. Pracuje w Instytucie Mikołowskim, gdzie redaguje poetycką serię wydawniczą, a także pismo literackie "Arkadia". Jest redaktorem działu poezji nieregularnika „Litera”.

W 2014 roku został laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich za tomik "Dokąd bądź".

"Wiersze są potrzebne przede wszystkim tym, którzy je piszą. A jeśli ktoś je czyta, to wtedy jest się cudownie zaskoczonym i tyle." (Krzysztof Siwczyk)

Bibliografia:
Tomy wierszy:

"Dzikie dzieci", Łódź: Adi Car, 1995.
"Emil i my", Gładyszów: Czarne, 1999.
"Dane dni", Wrocław: Biuro Literackie, 2001.
"Wiersze dla palących", Mikołów: Instytut Mikołowski, 2001.
"Zdania z treścią", Wrocław: Biuro Literackie, 2003.
"W państwie środka" (zapis wieczoru autorskiego podczas Portu Wrocław 2005), Wrocław: Biuro Literackie, 2004.
"List otwarty. Wiersze zebrane 1995-2005", Wrocław: Biuro Literackie, 2006.
"Centrum likwidacji szkód", Wrocław: Biuro Literackie, 2008.
"Koncentrat", Poznań: WBPiCAK, 2010.
"Gdzie indziej jest teraz", Poznań: WBPiCAK, 2011.
"Gody", Poznań: WBPiCAK, 2012.
"Dokąd bądź", Wydawnictwo a5, Kraków 2014
"Jasnospis", Wydawnictwo a5, Kraków 2016

Książki krytyczno-literackie:

"Ulotne obiekty ataku", Mikołów: Instytut Mikołowski, 2010.
"Kinkiety w piekle", Mikołów: Instytut Mikołowski, 2012.

Przekłady na języki obce:

"Im Reich dem Mitte", Lipsk: Edition Erata, 2007.
"Privec videnja", Maribor: Zalozba Pivec, 2012.

Źródło: www.polska2000.pl; Copyright: Stowarzyszenie Willa Decjusza, 2001;

 

Jarosław Dzień
G
itarzysta, kompozytor, pedagog. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Założyciel, lider oraz autor utworów QUE PASSA oraz trio gitarowego ACOUSTIC GUITAR KOLLEKTIV. Koncerty i współpraca m.in. z : Jacek Królik, Marek Napiórkowski, Paweł Mąciwoda, bard Andrzej Szęszoł ,zespół h.R.A.B.I.A ,Rico Sanchez & Gypsies, Megitza ,Teatr Witkacego w Zakopanem .
siwczyk dzien plakat net 06 19