Zespół śpiewaczy "Chełmkowianki"

Zespół śpiewaczy "Chełmkowianki"

Zespół powstał przy Kole Gospodyń Wiejskich w Chełmku w 2000 roku i występuje pod patronatem Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji. Liczy 16 osób. Kierownikiem zespołu jest Pani Teresa Babiuch , a kierownikiem muzycznym jest Pan Krzysztof Dłubiusz. Chociaż zespół działa bardzo krótko, ma bardzo bogaty dorobek artystyczny: aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym miasta i regionu, Panie śpiewały na wielu imprezach folklorystycznych na terenie gminy, a na swoim koncie mają wiele wyróżnień i dyplomów. "Chełmkowianki" brały udział w: "Przeglądach Ludowych Zespołów Artystycznych", Konkursach Kapel, Instrumentalistów, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych "Wstążka Krakowska", rokrocznie uczestniczy w "Folklorystycznych Spotkaniach nad Przemszą", dożynkach gminnych i powiatowych i wojewódzkich. Obecnie przygotowuje się do Wojewódzkich Dożynek w Młoszowej. W swoim repertuarze posiada piosenki dożynkowe, biesiadne ludowe, a także kolędy i pastorałki. Specjalnością zespołu są wesołe i dowcipne inscenizacje z życia miejscowości i jej mieszkańców. Dla zespołu pisze również piosenki jedna z członkiń zespołu Pani Helena Mrowiec. Obecny skład zespołu "Chełmkowianki" Teresa Babiuch, Janina Baran, Emilia Bożek, Helena Bożek, Danuta Helbin, Danuta Nawłoka, Weronika Firek, Lucyna Zamarlik, Helena Mrowiec, Elżbieta Sworzeń, Maria Niemczyk, Franciszka Hacuś, Maria Trębacz, Jadwiga Pawłowicz, Janina Pidło. Działające w nasze gminie śpiewacze zespoły są prawdziwą skarbnicą i ostoją naszych ludowych tradycji. Obok działalności wokalno - muzycznych dbają i pielęgnują dawne obrzędy i zwyczaje. Szczególne uznanie budzi kunszt wykonywania tradycyjnych wieńców dożynkowych. Rokrocznie wieńce z naszej gminy zdobywają uznanie i nagrody na dożynkach i przeglądach.

 

Image

 

< wstecz 

 
Created by: Maciek | powered by Joomla