Wernisaż wystawy malarstwa Kariny Czernek "Jutro uszyję siebie od nowa"  Email

Image Wernisaż wystawy malarstwa Kariny Czernek "Jutro uszyję siebie od nowa"


 Przykładowy obraz

Galeria „Epicentrum”
Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chełmku

zaprasza na wernisaż wystawy Kariny Czernek
pt. „Jutro uszyję siebie od nowa”

W trakcie wernisażu odbędzie się spektakl poetycko-muzyczny
pt. „Czerwie – o życiu, miłości i śmierci”
w wykonaniu Joanny Oparek i Joachima Mencla.

Wydarzenie odbędzie się w piątek
9 listopada 2018 roku o godz. 18.00.

 

 Przykładowy obraz
 Karina Czernek „JUTRO USZYJĘ SIEBIE OD NOWA”

Karina Czernek ukończyła Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Cieszynie. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. Jerzego Wrońskiego uzyskała
w 1998 roku. W 2018 roku otrzymała tytuł doktora w dziedzinie sztuk plastycznych.
Zajmuje się malarstwem i tkactwem artystycznym, wykonuje ilustracje do książek dla dzieci oraz prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci i młodzieży.

Jest autorką 18 wystaw indywidualnych, m.in.: w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej (2015), Bastei Zamku w Cieszynie (2015), Galerii Sztuki Współczesnej BCK w Brzegu (2016), Galerii Sztuki w Teatrze Ziemi Rybnickiej w Rybniku (2017), Galerii „Magazyn 22” w MOK w Jastrzębiu-Zdroju (2017), Galerii WST w Katowicach (2018), Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim (2018).
Brała udział w 19 wystawach zbiorowych, w tym trzykrotnie zakwalifikowała się do Biennale Malarstwa „Bielska Jesień" w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej (2005, 2011, 2017), do
"10. Triennale Małych Form Malarskich" w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu (2016), do
IV Triennale Malarstwa ANIMALIS w Miejskiej Galerii Sztuki MM w Chorzowie (2017) oraz do  Międzynarodowego Biennale Obrazu „Quadro Art” w  Łodzi (2018).
Jest laureatką Nagrody Dyrektora Galerii Bielskiej BWA podczas 3. Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych 2014, którą było zaproszenie do wystawy indywidualnej w Galerii Bielskiej BWA.
W 2015 roku otrzymała stypendium Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki.
Karina Czernek tworzy świat kobiet pięknych, chociaż czasem okaleczonych, świat kobiet-lalek
i folkowych matrioszek, które pod kolejnymi warstwami ukrywają swoje największe tajemnice. Malując postaci kobiet, których kontury ciała wyłaniają się z ornamentalnych wzorów, próbuje pokazać złożoność natury kobiecej. Artystka porusza problem akceptacji siebie i ulotnego dążenia do ideału. Zwraca uwagę na szerokie pojęcie piękna, jego pewną niedefiniowalność
i względność. Używa form lalek, żeby podkreślić nierealność i przerysowanie wykreowanej przez media postaci kobiety idealnej, często przypominającej bardziej lalkę niż żywą postać.
W najnowszych pracach multiplikuje motywy związane z kobiecością (matrioszki, buty, sukienki) oraz organy (mózgi, serca) po to, aby stworzone w ten sposób kompozycje działały z większą mocą. Powtarzającym się elementem graficznym w jej pracach jest rysunek przerywanych linii, nasuwający skojarzenia ze stebnowaniem, szyciem, tworzeniem sieci zagmatwanych linii wykrojów krawieckich, ale i szkicowym zaznaczaniem linii cięcia przy korekcie chirurgii plastycznej ciała.
W wydobyciu i podkreśleniu wyjątkowej natury kobiet pomaga jej malarska technika własna, dzięki której osiąga efekt przenikania płaszczyzn. Efekt niedopowiedzenia, klimat, który pragnie uzyskać dzięki zastosowaniu nakładanych na siebie półprzeźroczystych tkanin, ma potęgować aurę tajemnicy, która kobiety otacza. Artystka bawi się łączeniem technik, zacieraniem granic pomiędzy malarstwem i szeroko pojętą tkaniną, eksperymentuje, poszukuje nowych rozwiązań.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Created by: Maciek | powered by Joomla