Jan Izydor Sztaudynger

Mało znanym epizodem w historii naszej miejscowości jest literacka wizyta Jana Izydora Sztaudynger'a. Znany poeta, satyryk, aforysta goszcząc w naszym mieście poświecił mu jeden ze swych utworów. Do naszych czasów zachował się na fabrycznym murze wyblakły napis: piękna  rzecz robić buty przyjacielu, , buty wszystkim potrzebne,  poezja niewielu . Powszechnie uważa się, że utwór jest pochwałą kwitnącego wówczas przemysłu obuwniczego. Jeden z uczestników literackiego spotkania wyznał nam, że genezą fraszki była licha frekwencja i nikłe zainteresowanie twórczości mistrza. 

Image
Fabryczny mur od strony północnej z mocno już wyblakłym tekstem Sztaudyngera
 

Jan Izydor Sztaudynger (ur. 28 kwietnia 1904 w Krakowie, zm. 12 września 1970 w Krakowie) - polski poeta i satyryk.
Miał w żyłach krew polską, niemiecką, francuską i ciekawą genealogię. Wiersze pisał już w dzieciństwie, jako 9 letni chłopiec napisał wypracowanie o wakacjach wierszem, co zadziwiło zarówno jego kolegów jak i nauczyciela. Był uczniem II LO im. Jana III Sobieskiego w Krakowie. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Debiutował tomikiem wierszy "Dom mój" ze wstępem Karola Huberta Rostworowskiego w roku 1925.
Członek grupy literacko-artystycznej Helion. W latach 1928-1935 nauczyciel szkół średnich, organizator i teoretyk teatrów lalkowych. W 1937-1939 pracownik Kuratorium Szkolnego w Poznaniu i wykładowca na Uniwersytecie Poznańskim. Po wojnie osiadł w Szklarskiej Porębie, a następnie przeniósł się do Łodzi, gdzie do roku 1954 pracował w Państwowej Szkole Dramatycznej Teatru Lalek. Był także współorganizatorem teatrów oraz, w latach 1950-1954, redaktorem czasopisma "Teatr Lalek". Od 1954 do 1970 r. mieszkał w Zakopanem. Tłumaczył również z literatury niemieckiej (m.in. Johanna Wolfganga Goethego).
Ojciec Anny Sztaudynger-Kaliszewicz autorki wspomnień o ojcu Życie nie jest fraszką : opowieść o pasjach, przyjaźniach i przesądach Jana Sztaudyngera (1994) i ekonomisty Jana Jacka Sztaudyngera.
Został pochowany na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

Opracowali : Waldemar Rudyk, Agata Pik

Życiorys zaczerpnięto z "Wikipedii"

Wybór utworów autora:  http://polonista.w.interia.pl/lec/piorka.htm

 
Created by: Maciek | powered by Joomla