bobrek czworaki 00 2019

Od roku 2003 zabytkowy obiekt dworskich czworaków w Bobrku ma nowych właścicieli.Są nimi małżeństwo Dorota i Mirosław Klimowiczowie. Państwo Klimowiczowie wyszli z niecodzienną inicjatywą utworzenia w czworakach skansenu. Jednocześnie podjęli trud odbudowy okazałego budynku. Prace prowadzą tak by zachować archaiczny charakter i klimat obiektu. W zabezpieczanych i remontowanych wnętrzach Klimowiczowie zgromadzili dziesiątki dawnych przedmiotów codziennego użytku oraz maszyn i narzędzi rolniczych. Gospodarz z dumą prezentuje ogromną kolekcję ręcznie kutych gwoździ wydobytych ze ścian i belek w trakcie prac konserwatorskich.

Największą atrakcją dla zwiedzających jest kolekcja unikalnych maszyn, sań, drabiniastych wozów. Skansen choć jest dopiero w fazie organizacji tchnie dawnym folwarcznym klimatem. Wszystko jest prawdziwe. Prawdziwa jest również pasja właścicieli by ocalić relikty naszej materialnej kultury. Trudno uwierzyć, że zbiory kolekcjonują dopiero od roku.

Przejeżdżając przez miejscowość Bobrek warto zatrzymać się by odwiedzić czworaki. Warto również odwiedzić 200 letni Kościół, skryty w angielskim parku XIX pałac oraz drewniany spichlerz. Spacer po miejscowości ułatwia dobre oznakowanie atrakcji turystycznych wykonanych przez gminie w ramach programu «»IDENTUR’’

tekst i fot. WR