fotostaremuzeum 02 20

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej upamiętnia żyjących na niej ludzi, w szczególności tych, którzy podczas II wojny światowej nieśli pomoc więźniom niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Stąd też pracownicy placówki proszą o przekazywanie do placówki pamiątek i zgłaszanie świadków wojennych wydarzeń.
W wielu domach do dziś znajduje się wiele dokumentów i zdjęć osób, które aktywnie i z narażeniem życia uczestniczyły w różnych działaniach pomocowych na rzecz więźniów Auschwitz. To bardzo cenne przedmioty związane z bardzo ważną częścią historii, do tej pory mało zauważanej i podkreślanej. Niezwykle istotne są także relacje świadków wydarzeń z czasów II wojny światowej oraz ich bliskich.
- Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej jest niedawno powołaną instytucją. Od początku sukcesywnie wzbogacamy nasze zbiory, by w jak najlepszy sposób przekazać odbiorcom historię tego regionu oraz wagę i znaczenie bohaterskich czynów mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Często są oni dziś zapomniani, a o ich bohaterskiej postawie wiedzą tylko najbliżsi przyjaciele i rodzina. Właśnie te heroiczne wartości chcemy uwypuklać i podkreślać – mówi dyrektor MPMZO Dorota Mleczko.
Muzeum jest zainteresowane wszelkimi dokumentami, zdjęciami, przedmiotami codziennego użytku, pamiętnikami itp. Otrzymane przedmioty zostaną w sposób należyty zabezpieczone, a później będą prezentowane na ekspozycji stałej.
Na docelową siedzibę Muzeum przeznaczono budynek zwany Lagerhausem, który jest położony ok. 200 m od byłego niemieckiego obozu KL Auschwitz.
Placówka ma być dostępna dla zwiedzających w 2022 roku.
Osoby które chciałyby przekaza
pamiątki lub podzielić się wspomnieniami dotyczącymi czasu II wojny światowej, zachęcamy do kontaktu telefonicznego: 33 447 40 84 lub za pomocą e-maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Wszystkich zainteresowanych działalnością instytucji Muzeum Pamięci zaprasza na stronę internetową:
muzeumpamieci.pl
Bieżącą aktywność placówki można śledzić w mediach społecznościowych:
- Facebook
www.facebook.com/muzeum.pamieci.oswiecim
- Instagram
www.instagram.com/pamiecimuzeum
- Twitter
twitter.com/muz_pamieci_osw